Zetor Gerlach.

Testy Slovenská pancierovaná obluda: Vyskúšali sme si Zetor Gerlach, aký je spoza volantu?

Foto: Marek Pokrývka

12.10. 11:45 Taktické vozidlo z Bytče rozmermi zatieni aj Mercedes-AMG G63 6x6. Prekvapí priestrannosťou kabíny, parkovacou kamerou či svojou obratnosťou a v teréne tento vyše 12-tonový stroj len tak niečo nezastaví.

V našich končinách je meno českej firmy Zetor synonymom poľnohospodárskych traktorov. Meno strojárenského závodu založeného ako súčasť Zbrojovky Brno je v tomto odvetví už desiatky rokov, no počas minulého roka sa začala táto značka objavovať aj na vozidlách stavaných pre armádu. Môže za to jej dcéra Zetor Engineering Slovakia sídliaca v Bytči.

Táto odnož pôvodného podniku postavila model Gerlach, ktorý mal premiéru vlani v máji. Odvtedy bol prítomný na viacerých zahraničných výstavách. Ide o obrnené taktické vozidlo s pohonom 4x4, jeho najväčším súperom je tak americký Oshkosh nahrádzajúci ikonický Humvee. Monštrum pomenované po našom najvyššom štíte proti nemu vytiahlo silné zbrane využívajúce výhradne komponenty z Európskej únie.

Tento obrnený kolos je dielom firmy Zetor Engineering Slovakia.
Tento obrnený kolos je dielom firmy Zetor Engineering Slovakia.
Zdroj: Marek Pokrývka

Podobne ako jeho konkurenti má Zetor ponúknuť viacero variantov, usporiadaní interiéru a široké možnosti vybavenia. Vyberať si možno aj medzi niekoľkými variantmi panciera pripraveného v partnerstve s nemeckou spoločnosťou Rheinmetall Protection Systems GmbH. Gerlach možno osadiť guľometným hniezdom, ale tiež inými nadstavbami. Jeho cena tak v značnej miere závisí od konkrétnej špecifikácie. Základ je na úrovni 398-tisíc eur, čo nie je v tejto kategórii veľa.

Obchodný riaditeľ spoločnosti Juraj Paľko s úsmevom uviedol, že ich vozidlo by teoreticky bolo možné prispôsobiť aj na homologizáciu pre cestnú premávku. Budú sa na stroji z Bytče v budúcnosti voziť zámožní arabskí šejkovia? Vylúčiť to nemožno, prioritou je však jeho vojenská aplikácia. Zetor je aktuálne účastníkom tendra pre poľskú armádu.

Pancierované taktické vozidlo využíva výhradne komponenty z EÚ.
Pancierované taktické vozidlo využíva výhradne komponenty z EÚ.
Zdroj: Marek Pokrývka

Slovenská firma sa pravdepodobne zúčastní viacerých ďalších výziev na dodávku pancierovaných štvorkolesových áut. Aktuálne má vozidlo stopercentne hotové a pripravené bojovať so zahraničnými konkurentmi, a to nielen v rámci hospodárskej súťaže. S hotovým vozidlom sme sa nedávno mohli zoznámiť. Zetor Gerlach sme si detailne obzreli a aj krátko vyskúšali. Aký je tento veľkolepý stroj spoza volantu?

Video

Diskusia