Sadnúť si v chladnom ráne za volant nemusí byť nič príjemné, avšak s vyhrievanou podložkou môže byť sedenie nielen znesiteľné, ale aj príjemné bez ohľadu na ranný chlad. Náš porovnávací test chce zistiť, čo takého podložky dokážu. Vybrali sme šesť výrobkov, ktorých cena sa pohybuje od šiestich po 40 eur.

Obchody ponúkajú dve varianty. Prvou je pevne zabudované vyhrievacie teleso pod originálny poťah sedadla. Toto elegantné a drahé riešenie však vyžaduje odbornú montáž alebo aspoň veľmi zdatného domáceho majstra. Druhým riešením sú podložky, ktoré sa jednoducho pripnú na povrch sedačky a pripoja sa káblom do zásuvky zapaľovača. Najmä na konci zimy sa predávajú so zaujímavými zľavami a tak si za pár eur môžete vybaviť svoje auto vyhrievaním, aké majú luxusné vozidlá a ich montáž je úplne jednoduchá.

Ako v lete. Hoci vonku bol pri fotení modelky
Zdroj: Dreamstime

Výsledky testu ukázali, že vyhrievanie je silné, niektoré dokonca hrejú rýchlejšie a výkonnejšie než sedadlá v referenčnom Golfe VII. Výrobok HP kúpený na Amazone sa zahrial na 45 stupňov, čo je už skutočne horúce kreslo. Pokiaľ ide o rovnomerné rozloženie teploty, presvedčil model Diana, ktorého sedacia a operadlová časť mali rovnaké hodnoty. Car Star zas zabodovalo praktickým dvojstupňovým prepínačom, ktorým sa dá individuálne nastaviť intenzita vyhrievania zvlášť pre chrbát a zvlášť pre sedaciu časť.

Všetky testované výrobky spĺňali uvádzanú hodnotu výkonu a mali LED indikátor pre zapnutie. Palec hore! Rozdiely sme však zistili pri montáži. Podložka Waeco sedí úplne pevne a bezpečne, jej popruhy a háčiky sa starajú o dobré uchytenie na akomkoľvek sedadle. Navyše je dosadacia plocha pohodlne vypchaná a zabezpečuje účinnú oporu pre bedrá aj chrbticu. Úplne iný je výrobok Unitec, ktorého materiál pôsobí tenko a lacno. Okrem toho už pri prvom pokuse o pripevnenie sa mu odtrhla gumová páska. Mrzuté!

Štruktúra testu: teplota bola meraná laboratórnym
Zdroj: Auto BILD

Opatrní musíte byť pri montáži vyhrievacej podložky na sedadlo, ktoré je vybavené bočným airbagom. Vzduchový vak sa ukrýva pod čalúnením v bočnej oblasti a tadiaľ nesmú prechádzať pripevňovacie popruhy. Pri autách s integrovanými opierkami na hlavu sa nebudú dať bezpečne pripevniť všetky podložky. Len dve (Systafex a Waeco) ponúkajú popruhy, ktoré sa dajú použiť aj pri integrovaných opierkach.

Dôležité: pri vystupovaní z auta nezabudnite vytiahnuť zástrčku zo zásuvky, inak pošlete akumulátor do kómy. Niektoré autá majú totiž 12-voltovú zásuvku trvalo pod napätím, i keď vytiahnete kľúč zo zapaľovania.

VERDIKT

Vyhrievané podložky sú super, pretože kým sa auto vykúri, sedadlo je už dávno teplé. A nielen v zime, chladné bývajú aj letné či jesenné rána. Pri výbere si však dajte pozor na upevnenie a povrchovú úpravu. Na klzkom povrchu bez dobrej opory sa sedí veľmi nepríjemne!

zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD
Zdroj: Redakcia AUTO BILD