BMW uvádza svoju novú elektrickú vlajkovú loď, typ iX, ktorý predznamenáva ofenzívu batériových modelov značky ďalšej generácie. Po i3 a iX3 je iX tretím modelom s elektrickým pohonom v réžii mníchovskej automobilky. Na Slovensku dostal základnú cenu na úrovni 80 000 eur a dostupný by mohol byť koncom na prelome rokov 2021 a 2022.

iX je mohutné SUV, jeho rázvor dosahuje hodnotu troch metrov, dĺžka zhruba päť metrov a na výšku meria 1,7 metra. Masívna je aj jeho hmotnosť, ktorá sa zastavila na 2 600 kilogramoch, mení sa však v závislosti od verzie a výbavy. Napriek tomu by mal špičkový model s pohonom všetkých kolies stovku pokoriť za menej ako päť sekúnd a dosiahnuť dojazd viac ako 600 kilometrov (WLTP) pri udávanej spotrebe okolo 21 kWh.

Vlajková loď elektrických modelov bavorskej značky je skvelý adept na cestovanie. Kilometre hltá v mimoriadnej tichosti a zostáva to tak aj pri vysokom tempe. A to na pomery batériových vozidiel iX ponúka nadpriemernú maximálku na úrovni 200 km/h. Aj vtedy je prekvapivo tiché. K nevídanému odhlučneniu pomáhajú SUV rôzne triky, napríklad špeciálna pena umiestnená vo vnútri kolies.

Pri prvej jazde s BMW iX xDrive50 nás nadchlo jeho vzduchové pruženie, ktoré pracuje s obrovským prehľadom a v úplnom komforte a to napriek prítomnosti 22” diskov kolies. Pohodlie ešte zvýrazňujú kvalitné sedadlá, ktoré posádku rozmaznávajú jemným povrchom a ideálne trafenou tuhosťou výplní.