Opel prechádza veľkou transformáciou a zatiaľ sa, na základe skúseností s modelom Mokka, ani náhodou nedá povedať, že by sa uberala zlým smerom. Dizajn, interiér, technológie - Opel ich aktuálne mixuje v atraktívnom pomere. Moderný crossover navyše čoskoro nebude sám, už v januári 2022 by do arzenálu nemeckej značky z koncernu Stellantis mala pribudnúť aj nová generácia modelu Astra. My sme mali exkluzívnu možnosť vyskúšať si ju ešte s kamuflážou.

Nový Opel Astra.
Zdroj: Auto Bild

Základné dáta hovoria jasnou rečou, Astra odolá dnešným trendom a v porovnaní s aktuálnou generáciou sa nebude razantne zväčšovať. Zachová si dĺžku na úrovni 4,37 metra, predĺži sa len o 4 milimetre. Na šírku ponúkne extra 5 centimetrov a bude o 1 centimeter nižšia. Úpravy proporcií teda budú skôr kozmetické. Kufor by však mal byť väčší výrazne - o viac než 50 litrov. Hovorí sa o ponuke 422 litrov. Prechod na novú generáciu by mal prospieť i vnútornému priestoru, rázvor sa natiahne o 13 mm.

Prvý dojem z novej formy, aj pod ochrannou kamuflážou, je dobrý - Astra pôsobí robustnejšie a stabilnejšie a to všetko v dobrom zmysle slova. Predná časť je menej skosená, celkovo pôsobí vyšším dojmom a jej previs je aj o 5 centimetrov dlhší. Jej špecialitou bude maska v štýle “Opel Vizor”, ktorý značke udala práve spomínaná Mokka.

Nový Opel Astra.
Zdroj: Auto Bild

Počas prvej jazdy s maskovaným prototypom sa nám podarilo zistiť, že Astra dostane diódové svetlomety už v základe. Príplatkové budú adaptívne. Ak chcete získať lepšiu predstavu o ich dizajne, pozrite si novú Mokku. Mimochodom, na LED techniku sa budú spoliehať aj koncové svetlá.

V kabíne má vodič k dispozícii minimalistický a výrazne digitalizovaný kokpit, ktorý sa de facto skladá z troch vzájomne prepojených sklenených plôch. Priamo za volantom sa nachádza 10” virtuálna prístrojová doska. Cnosťou centrálneho dotykového displeja je fakt, že je natočený na vodiča. Pod ním sa nachádzajú tlačidlá určené na ovládanie klimatizácie automobilu, dokonca aj nefalšovaný “hardvérový” otočný ovládač hlasitosti infotainmentu.

Nový Opel Astra.
Zdroj: Auto Bild

Množstvo lesklých plôch podľa zástupcov automobilky Opel nebude predstavovať problém z hľadiska údržby, mali by totiž byť ošetrené špeciálnou fóliou. Na najcitlivejších miestach zasa budú matné. Astra dostane vôbec po prvýkrát v histórii head-up displej.