Do priestoru pre pasažierov sa v Hyundai Staria, tak ako je v tomto segmente zvykom, vstupuje cez veľké posuvné dvere. Priestoru dominujú dve vyhrievané a odvetrávané kapitánske sedadlá s pohodlnými opierkami na ruky a dokonca i nohy. Stlačením jedného tlačidla sa chrbtová opierka spustí dozadu a vaše nohy sa zdvihnú do vzduchu - vitajte v salóniku prvej triedy.

Hyundai Staria Signature Edition 2.2 CRDi.
Zdroj: Auto Bild

K dokonalosti nám chýbala už len jasná hviezdna noc a panoramatická strecha, ktorá v nemeckom cenníku vozidla nesie cenovku 1 200 eur. Okrem príplatkového laku ide o jedinú voliteľnú výbavu verzie Signature Edition. Prekvapuje vás, že hovoríme o nemeckých cenách? Máme na to svoj dôvod, slovenský importér Hyundai totiž zatiaľ Stariu na našom trhu uvádzať neplánuje. Ani s testovaným motorom 2.2 CRDi. Uvidíme, či v budúcnosti nezmení názor.

Technické údaje I Hyundai Staria Signature Edition 2.2 CRDi
motor: prepĺňaný vznetový štvorvalec • zdvihový objem: 2199 cm³ • výkon: 137 kW (177 k) • krútiaci moment: 430 Nm • prevodovka: 8-st. automatická • zrýchlenie 0 – 100 km/h: 13,5 s • max. rýchlosť: 185 km/h • rozmery (d/š/v): 5 253/1 997/1 990 mm • pohotovostná hm.: 2 443 kg

Staria vyzerá ako dielo NASA, je však kompletne vyvinutá automobilkou Hyundai, ktorá si aj pri tomto modeli zaslúži veľkú pochvalu za novátorský a odvážny dizajn. Pohon, o ktorý sa stará koncernový naftiak s výkonom 130 kW (177 k) však v kontraste s imidžom auta pôsobí trochu zastarane. Na druhú stranu však vozidlo s pohotovostnou hmotnosťou 2,4 tony jeho 430 newtonmetrov rozhýbe prekvapivo dobre. Vzhľadom na vysokú hmotnosť a aerodynamický odpor nie je ani deklarovaný dojazd na úrovni 700 kilometrov na zahodenie. To isté platí o výbornej súhre medzi agregátom a automatickou prevodovkou.

Hyundai Staria Signature Edition 2.2 CRDi.
Zdroj: Auto Bild

Jazdný komfort a odhlučnenie táto vesmírna loď taktiež zvláda na výbornú. Hyundai už dávno vie, ako treba naladiť automobil. Škoda len, že predné okná sa nedajú úplne stiahnuť, ide o detail, no nepotešil. V každom prípade si však hovoríme, že Staria sa nemusí hanbiť ani pred triedou V od Mercedesu či Volkswagenom Multivan novej generácie.