Široký sortiment úžitkových vozidiel Renault je skvelým východiskovým bodom na prestavby, pretože ponúka ložné objemy od 3,8 m³ do 20 m³, konfigurácie podvozkov dodávok, platforiem a kabín, až štyri rôzne dĺžky a tri rôzne výšky vozidla, rôzne motory a pohonné jednotky, ako aj rôzne kombinácie dverí a okien.

Pojazdné predajné stánky sú obľúbená forma prestavby úžitkových vozidiel.
Zdroj: Renault

Aby sme sa mohli s možnosťami prestavieb zoznámiť, Renault zorganizoval akciu s názvom Business Days, kde firmy zaoberajúce sa prestavbami jeho úžitkových vozidiel predstavili niektoré zo svojich výtvorov.

Viac fotografií nájdete v galérii

Master ako najpredávanejšie úžitkové vozidlo vo svojej triede na Slovensku (789 kusov za rok 2022) sme videli s chladiarenskou nadstavbou, ako sanitné vozidlo, s nadstavbou pre pojazdnú kaviareň, merací geologický automobil, mobilnú kanceláriu alebo ako prepravník koní.

Pojazdná kaviareň vznikla na plošine Master L4H.
Zdroj: Milan Adámek

Na jeho plošine sa dá vytvoriť napríklad aj ultraobjemná nadstavba Eurobox, ktorú si potom používateľ môže v interiéri usporiadať podľa ľubovôle. Výhodou Mastera je, že aj po prestavbe poskytuje dostatočnú užitočnú hmotnosť, aby sa dal používať ako automobil do 3,5 tony, čiže s bežným vodičským oprávnením.

Ako sanitné vozidlo sme videli dokonca menší Trafic, ktorý bol vystavený aj v podobe mraziaceho a chladiarenského auta.

Master L3H1P3 ako mobilná kancelária, respektíve zasklená výstavná kancelária.
Zdroj: Milan Adámek

Bokom pri prestavbách nezostáva ani najmenšie Kangoo, ktoré sme videli s výbavou pre remeselníkov ako malú pojazdnú dielňu. Priemerne každé druhé úžitkové vozidlo značky Renault bolo prestavané. Keď zákazník zavolá do jedného zo 600 centier Renault Pro+ po celom svete, nespýtajú sa ho, aké vozidlo chce kúpiť, ale skôr na to, čomu sa ako človek venuje. Potom už experti vyberú správnu prestavbovú firmu, ktorá dokáže vyhotoviť úžitkové vozidlo presne podľa potrieb zákazníkovho podnikateľského zámeru.

Master Furgon L2H2P2 (135 koní) prestavaný na sanitné vozidlo.
Zdroj: Milan Adámek

Okrem toho predajné a servisné tímy Renault Pro+ podporujú zákazníkov pri možnostiach financovania, inštalácií a pri používaní systémov nabíjania elektrických vozidiel. Väčšina prestavbových spoločností na Business Days sa vyjadrila, že ich najnovším vývojom sú práve prestavby elektrických áut.

Výbava pre pojazdnú dielňu v Renaulte Kangoo. Profesionálne spracovanie regálového systému.
Zdroj: Milan Adámek

Dôležité je, že prestavbové firmy majú certifikát priamo od Renaultu. Certifikácia umožňuje ponúkať vozidlá schválené výrobcom.