Potenciálni kupujúci nových pneumatík to nemajú ľahké, lebo na internetových stránkach obchodov s pneumatikami sa pri hľadaní náhrad za opotrebované gumy ľahko zahltia. Na výber je 60 až 80 značiek pneumatík vo všetkých cenových kategóriách – ale ktorú si vybrať? Najlepšie je jednoducho dbať na nasledujúce pravidlá:

Bezpečná priľnavosť a vyvážené držanie stopy v zákrute sú zárukou dobrej jazdy.
Zdroj: Auto Bild

1. Nekupujte mačku vo vreci, ale informujte sa o výkonnostnom potenciáli vybranej pneumatiky na základe odborných testov, ako je tento náš.

2. S objednávkou nečakajte príliš dlho, žiadaní víťazi testov sú s rastúcim dopytom drahší alebo sa rýchlo vypredajú.

3. Nezabudnite porovnať ponuky internetových a špecializovaných predajní pneumatík a vždy sa pýtajte na ceny vrátane montáže a vyváženia. Likvidácia starých pneumatík je zadarmo. Mimochodom, peniaze môžete ušetriť aj úplne iným spôsobom, pretože väčšina pneumatík je vymenená za nové príliš skoro, ako ukazuje prieskum spoločnosti Michelin.

4. Preto najprv zmerajte hĺbku dezénu svojich starých pneumatík, najlepšie pomocou testera dezénu (od 2,50 eura v obchode s príslušenstvom) v hlavných drážkach dezénu. Len ak je hĺbka dezénu menšia ako tri až štyri milimetre alebo sú pneumatiky staršie ako šesť rokov, mali by ste zvážiť kúpu nových. Je to ďalší spôsob, ako ušetriť zdroje a peniaze.

Ktorá pneumatika je skutočne najlacnejšia, sa nedá určiť len na základe nákupnej ceny, ako ukazuje naša analýza nákladov. Dôležité je i to, koľko kilometrov dokáže prejazdiť, než sa opotrebuje. A na konci nášho testu pneumatík, pri zohľadnení počtu najazdených kilometrov a spotreby paliva, to opäť hádže polená pod nohy nejednému záujemcovi.

Viac fotografií z testovania nájdete v galérii

Pri prvej kontrole bezpečnosti sa meria brzdná dráha všetkých kandidátov zakúpených v nezávislých predajniach na mokrej (od 80 km/h) a suchej vozovke (od 100 km/h). Do hlavného kola testu sa zaradí len 20 najlepších brzdárov (zelené hodnoty). Okrem väčšiny prémiových dodávateľov sa do súťaže kvalifikujú aj výrobcovia lacných pneumatík, ako sú Linglong, Maxxis, GT Radial a Giti.

Tabuľka kandidátov, ktorí postúpili do ďalších kôl cez bezpečnostný test brzdenia na suchu a na mokrej ceste.
Zdroj: Auto Bild