Testy Opel Insignia Grand Sport: Prvé kilometre

4.6. 2017 18:00 Prvá generácia Insignie vydržala na trhu poriadne dlho, zúčastnili sme sa aj jej bombastickej premiéry v Londýne.

To bol rok 2008. Dnes, o 9 rokov neskôr sme si stihli už novinku aj vyskúšať v rámci krátkej prezentácie.

 
Opel Insignia Grand Sport: Prvé kilometre
 Autor: autor

Nová Insignia Grand Sport prichádza v období, kedy ľudia pomaly upúšťajú od klasických áut a vydávajú sa napospas trendom a lákadlám automobiliek. Aj preto sa nám páči prístup značky, ktorá sa nechce vzdať svojej vlajkovej lode a naopak, zapracovala na jej vylepšení a zatraktívnení.

 
Opel Insignia Grand Sport: Prvé kilometre
  Autor: autor

Adresovala pritom niekoľko dôležitých výčitiek, ktoré bolo často počuť na predchodcu. Insignia Grand Sport schudla. Najmenej o 175 kilogramov v podobe hatch-backu, najviac o 200 kilogramov vo verzií kombi. Novinka ponúkne viac priestoru posádke. Napriek šírke väčšej o 7 milimetrov, vo vnútri má posádka viac o 25 milimetrov na ramená a 32 milimetrov pre stehná. Kolená dostali taktiež 25 milimetrov priestoru navyše.

Auto je nižšie a posádka klesla viac k zemi (vpredu -30 mm a vzadu -23 mm), čo je cítiť hneď po nastúpení. Viac miesta je aj pre batožinu, kombík vraj prepraví vo finále o 130 litrov batožiny viac (pri maximálnom využití auta a úložnej plochy) na celkových 1665 litrov. Samozrejme, pri sklopených zadných sedadlách.

 
Opel Insignia Grand Sport: Prvé kilometre
  Autor: autor

Pohodlie sa dnes už počíta aj pri iných položkách. Nový prepracovaný multimediálny systém Navi 900 IntelliLink, pripojenie na systém On Star, ktorý vie už aj rezervovať hotel, či pohľadať parkovisko, ale aj indukčná nabíjačka poteší klientov. Najmä tých, ktorí k autu prichádzajú, či odchádzajú od neho s plnými rukami. Predkopnutie nohou vie totiž kufor nielen otvoriť ale i zavrieť. Spomínali sme už aj vyhrievané sklo? To má Opel ďalšiu premiéru. Parádne svetlá Intelilux Led Matrik majú dvojnásobný počet LED modulov (Astra ich má napríklad 16) čo zabezpečí ešte ostrejšie svetlo a dosvietia až 400 metrov.

 
Opel Insignia Grand Sport: Prvé kilometre
  Autor: autor

Nových motorov nájdeme pod kapotou hneď niekoľko. Nás zaujíma benzínový motor s objemom 1,5 litra a výkonom 140 koní. Špičkou bude dvojliter s výkonom 260 koní, pohonom všetkých kolies a automatickou 8-stupňovou prevodovkou.

Naftu privítame v dvojlitroch alebo známych jedna-šestkách. Insignia bude aktívne potláčať hluk, alebo v prípade športovej jazdy zosilňovať prejavy motor. Pohon všetkých kolies používa zadný dvojspojkový diferenciál, ktorý umožňuje driftovať aj Fordu Focus RS, tu ale bude o niečo krotkejší, starať sa o maximálnu možnú trakciu.

 
Opel Insignia Grand Sport: Prvé kilometre
  Autor: autor

Smutnou správou na záver je vypustenie modelu OPC. Namiesto neho príde GSi, ktorý tiež dostane širšie blatníky a lepšie sedadlá, no motor bude známy dvojliter s výkonom 260 koní. Vraj preto, že v auto by pre OPC nemali žiaden špeciálny motor (čo bolo doteraz pravidlom pri verziách OPC), no počuli sme už aj pravdepodobnejšiu verziu o tom, že jednoducho emisie nepustia. Poslednou novinkou je program Exclusive - umožňujúci si plne personalizovať auto a dokonca si namiešať aj vlastnú farbu!

 
Opel Insignia Grand Sport: Prvé kilometre
  Autor: autor
Zdroj: autor andrej ježo

Video

Diskusia