Tieto systémy obsahuje už väčšina nových vozidiel. Consumer Reports ich v rámci svojho projektu otestoval a následne ohodnotil. Aby ste boli v obraze, systém ADA je skratka pre "Automated Driving Assistant" a predstavuje technologický systém zameraný na asistenciu pri riadení vozidla. Systém ADA kombinuje rôzne technológie a senzory na získavanie informácií o okolitom prostredí a riadenie vozidla na základe týchto informácií.

Hlavným cieľom systému je zvýšiť bezpečnosť a pohodlie pri riadení vozidla. Na svoj účel využíva rôzne senzory, ako sú radar, kamery a laserové skenery (na monitorovanie okolia vozidla). Tieto senzory zbierajú údaje o vozovke, premávke, iných vozidlách a prekážkach v okolí. Na základe týchto zozbieraných údajov systém ADA vykonáva rozpoznanie a spracovanie obrazu, vyhodnocuje situáciu na ceste a rozhoduje sa. Môže napríklad automaticky udržiavať vozidlo v pruhu, sledovať vzdialenosť od vozidiel pred sebou, sledovať jazdný pruh a vykonávať asistované brzdenie a zrýchľovanie.

Podľa odborníkov z Concumer Reports nepracujú všetky systémy rovnako. Najlepší na trhu je aktuálne BlueCruise od Fordu, po ňom nasleduje Super Cruise od General Motors a ako tretí skončil asistent od spoločnosti Mercedes-Benz. Kto je však na opačnej strane zoznamu?

Rivian Highway Assist

Rivian R1T Normal, IL
Zdroj: Axel Wierdemann

Highway Assist bezpečne zrýchľuje, zastavuje a riadi vozidlo Rivian počas jazdy po diaľnici. Bohužiaľ ale nedokáže sledovať vodiča, pretože mu chýbajú kamery na sledovanie osoby za volantom. Consumer Reports sa domnieva, že práve absencia kamier spôsobuje, že vodiči sú príliš závislý na systéme, čo môže paradoxne viesť k väčšiemu počtu nehôd.

Tiež musíte reštartovať funkciu LCA (asistent pri zmene jazdného pruhu) zakaždým, keď otočia volantom, pokiaľ je aktívny Highway Assist. Napriek tomu získal tento asistent za svoj výkon vysoké známky. Medzi jeho veľké prednosti patrí GPS, pretože dokáže zobraziť informácie o geografickej polohe s takou presnosťou, že vodič údajne vidí polohu vozidla v jazdnom pruhu.