Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+.

Testy Test Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+: Ďalšie všestranné auto, ktoré reálne napĺňa definíciu SUV

Foto: Marek Pokrývka

3.5. 15:00 KRÁTKY TEST – Šesťvalcový medveď ponúka všetky pozitíva triedy GLE, teda štedrý priestor, vysokú úroveň luxusu, high-tech vybavenie i veľkú dávku pohodlia, no k tomu pridáva nefalšovanú športovú náturu.

Snáď najfrekventovanejším zaklínadlom používaným automobilkami v ostatnom čase je SUV. Táto skratka znamená športovo-úžitkové vozidlo a nesú ju modely rôzneho druhu, pričom mnohé z nich jej základnú špecifikáciu paradoxne nespĺňajú. Najmä prvú časť. No taktiež nájdeme na trhu produkty, ktoré to dokážu. A mnohé veľmi dobre. Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+ je jedným z nich, o čom sme sa nedávno presvedčili v teste.

Dôležitý produkt trojcípej hviezdy označený písmenami GLE už osobne poznáme, okrem toho máme skúsenosť aj s jeho blízkym príbuzným menom GLS. Ten k nám zavítal v naftovej verzii. O číslo menší model sme skúšali v benzínovej odrode 450 4Matic, z ktorého variant AMG 53 vo veľkej miere vychádza. Navonok sa od neho líši viacerými prvkami. Tie dávajú vozidlu šmrnc, ktorý pri testovanom kúsku zdôraznil zaujímavý modrý lak.

Dva páry okrúhlych komínov patria medzi identifikátory verzie 53.
Dva páry okrúhlych komínov patria medzi identifikátory verzie 53.
Zdroj: Marek Pokrývka

Od klasickej verzie sa športovo ladený model odlišuje v prvom rade maskou chladiča, priestor tu dostala mreža známa pod menom Panamericana. SUV má okrem toho nárazníky z balíka AMG Line dostupné aj pre bežné verzie. Okrem označení a grilu možno päťdesiattrojku identifikovať na základe štyroch okrúhlych koncoviek výfuku či 21-palcových kolies vypĺňajúcich rozšírené blatníky.

Luxusný interiér triedy GLE taktiež prešiel niektorými úpravami. Miesto v ňom našli anatomicky tvarované predné sedadlá, ktoré majú nastaviteľnú tuhosť bočníc. V prípade vymetania zákrut veľmi dobre podržia. Platí to najmä pre operadlo, sedacia časť má totiž nadštandardnú šírku. Pozitívom je zachovanie vysokej úrovne komfortu. K nemu môže prispieť aj masážna funkcia, ktorú dopĺňa vyhrievanie či ventilácia.

Najdôležitejšou zmenou v interiéri je volant s prídavnými ovládačmi.
Najdôležitejšou zmenou v interiéri je volant s prídavnými ovládačmi.
Zdroj: Marek Pokrývka

Z hľadiska pohodlia nedošlo k žiadnym ústupkom, netrpel ani praktický rozmer. Rátať možno so slušnou ponukou odkladacích priestorov i dostatkom miesta pre pasažierov a 690 litrami na batožinu. A tiež high-tech vybavením zodpovedajúcim prémiovému SUV v roku 2020. Jeho súčasťou je nielen perfektný prispôsobiteľný head-up displej, ale tiež rozšírená realita, množstvo on-line funkcií a veľa ďalšieho. Väčšinu zastrešuje infotainment MBUX patriaci na špičku.

Čerešničkou na torte verzie AMG sú prídavné ovládače na volante obsahujúce drobné obrazovky. Na odhalenie logiky ich fungovania sme síce chvíľku potrebovali, no postupne sme s nimi začali pracovať celkom intuitívne. Najmä s kruhovým voličom jazdných režimov. Tie možno meniť bez toho, aby bol šofér nútený zložiť zrak z cesty. Navyše to vyzerá veľmi efektne. Paráda!

Video

Diskusia