ikona naj spotreba

Testy 30 vozidiel s najvyššou priemernou spotrebou

Foto: Auto BILD

14.9. 2015 10:17 Vzhľadom na vysoké ceny palív je spotreba jedným z hlavných kritérií pri výbere vhodnej motorizácie pre nové auto. Ak odmietate často stáť na pumpe, dajte si na uvedené autá pozor.

V prípade, že hľadáte úsporné auto, z uvedeného zoznamu troch desiatok vozidiel si iste nevyberiete. Vysoký zdvihový objem a výkon, prepĺňanie a v nejednom prípade aj pohon štyroch kolies. To, čo nadchýna každého "fajnšmekra" s benzínom v krvi, je v reálnych podmienkach pre bežného motoristu ekonomicky asi len ťažko predstaviteľné.

Naši nemeckí kolegovia otestujú za rok stovky áut a pochopiteľne aj ich reálnu spotrebu. To, že automobilky pri štandardných testoch v rámci možností prikrášlia všetko, čo môžu, je medzičasom verejným tajomstvom. Na rozdiel od laboratórnych testov redakcia meria spotrebu na skutočných cestách v premávke. Zo zozbieraných údajov vytvorila rebríček 30 najsmädnejších modelov. A hoci je jasné, že najhoršie vždy dopadnú športové a terénne modely, jeden údaj je smerodajný pre každého: rozdiel medzi „papierovou“ a reálnou spotrebou.

Medzi najsmädnejšie autá patria SUV a športové
Medzi najsmädnejšie autá patria SUV a športové
Zdroj: Auto BILD

Ďalšie fotografie nájdete v galérii  >>>

Rozdiely medzi údajom výrobcu a realitou boli v niektorých prípadoch závratné. Najväčší zaznamenala redakcia u Mercedesu CLA 45 AMG Shooting Brake. Jeho dvojlitrový prepĺňaný štvorvalec s výkonom 360 koní si mal podľa údajov výrobcu vypýtať na 100 km len 6,9 litra. V premávke si však kombi vypýtalo takmer o štyri litre viac, čiže rozdiel medzi papierovou a reálnou hodnotou dosiahol zhruba 57 percent.

Jednoznačným víťazom, čo sa týka priemernej spotreby v absolútnych číslach, sa stal Bentley Mulsanne Speed s takmer sedemlitrovým osemvalcom a výkonom vyše 500 koní. Ak však niekto môže 2,5-tonovú superluxusnú limuzínu uviesť vo výkaze osobného majetku, má určite úplne iné starosti než spotrebu takmer 17 litrov. V tomto prípade výrobca prikrášlil spotrebu o 2,2 litra.

 

Ako AUTO BILD meria spotrebu?

Všetkých vyše 700 modelov, ktoré redakcia otestuje každý rok, sa vyberie na 155 km dlhú trať. Okruh pozostáva zo 61 km vidieckych ciest, 40 km mestskej premávky a 54-kilometrového úseku na diaľnici. Vodiči jazdia plynulo v rozmedzí optimálnych otáčok a striktne dodržiavajú rýchlostné obmedzenia, i keď na 20-kilometrovom úseku na diaľnici dupnú na plyn. Pred testovacou jazdou aj po nej natankujú plnú nádrž a z toho vypočítajú priemernú spotrebu.

30 vozidiel s najvyššou priemernou spotrebou
30 vozidiel s najvyššou priemernou spotrebou
Zdroj: Auto BILD

Ďalšie fotografie nájdete v galérii  >>>

Suvisiace s temou

Video

Diskusia