ikona

Testy Malé autá s automatom: Ktoré sa oplatí najviac?

Foto: AUTO BILD

19.12. 2018 11:15 Problémom miest je najmä fakt, že automobily sú obsadené jedným, nanajvýš dvoma cestujúcimi, zaberajú zbytočne veľa priestoru a stoja za vznikom dopravných zápch. Nielen preto sa do mesta hodia malé šikovné hatchbacky so samočinnou prevodovkou.

Ranné či popoludňajšie dochádzanie do a z práce je v mnohých slovenských mestách utrpením. To isté však platí pri pohľade do áut, ktoré stoja za vznikom bežných kolón. Vo veľkom množstve z nich sedí jeden, prinajlepšom dvaja ľudia, často pritom ide o šoférov veľkých sedanov, kombi či SUV. Do mesta sa nielen z dôvodu nárokov na priestor viac hodia malé šikovné modely, ideálne so samočinnou prevodovkou.

Toyota Yaris Hybrid ponúka z testovanej štvorice najlepšie pohonné ústrojenstvu na jazdu po meste.
Toyota Yaris Hybrid ponúka z testovanej štvorice najlepšie pohonné ústrojenstvu na jazdu po meste.
Zdroj: AUTO BILD

Vozidlo segmentu B nezaberá menej miesta v jazdnom pruhu, ale i pri parkovaní. Táto činnosť je s ním zároveň i jednoduchšia - hatchbacky danej kategórie majú spravidla krátke previsy a sú veľmi obratné. Ďalším kritériom na kúpu mestského vozidla by mala byť prítomnosť samočinnej prevodovky.

Dnes už i niektoré autá subkompaktnej kategórie disponujú adaptívnym tempomatom so systémom Stop&Go, vďaka ktorému vás cez dopravnú zápchu prevezú bez toho, aby ste akokoľvek kontrolovali zrýchľovanie či brzdenie. Ak aj touto technológiou nedisponujú, v kolóne je stále lepšie nechať za seba preraďovať auto, než sa “ukvaltovať” k smrti.


Kompletné porovnanie malých hatchbackov nájdete v galérii


Nemecký Auto Bild sa pozrel na štyri obľúbené modely z tohto segmentu, ktoré sú vybavené samočinnou prevodovkou. Do výberu sa dostal Ford Fiesta, Hyundai i20, Toyota Yaris či Volkswagen Polo. Ktoré z nich má najlepší automat? Ktoré je najrýchlejšie a ktoré vám ušetrí najviac paliva? Sú medzi nimi rozdiely i vo vnútornom priestore? Na to všetko odpovedá test našich kolegov. Kompletné porovnanie nájdete v prehľadnej galérii.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia