ikona 50 najspoľahlivejších vozidiel

Testy 50 najspoľahlivejších vozidiel: Je tam aj vaše?

Foto: Auto BILD

6.10. 2015 9:49 S ktorými autami budem mať najmenej problémov? Odpoveďou by mohol byť prieskum J.D. Power, v ktorom svoj názor vyjadrilo takmer 15 000 motoristov. S rebríčkom spoľahlivosti na rok 2015 môžu byť spokojní v značkách Mazda, Mitsubishi, Škoda, Dacia či Toyota.

Prieskum J.D. Power sa robí v najväčších motoristických trhoch sveta. Tohtoročná anketa, ktorej výsledky sú slovenským vodičom najbližšie, sa uskutočnila v Nemecku a zúčastnilo sa jej 14 605 vodičov. V najnovšom prieskume hodnotili modely zaregistrované od apríla 2012 do marca 2014 ich majitelia v ôsmich kategóriách - motor a prevodovka, exteriér, interiér, jazdné vlastnosti, ovládanie, multimediálna výbava, sedadlá a poslednou položkou bolo kúrenie s ventiláciou.

Každý motorista zapojený do ankety zodpovedal podrobne na niekoľko desiatok otázok, pričom hodnotil závažnosť problémov vozidla v škále od 1 do 5, podobne ako v škole.

Najspoľahlivejšie autá vyberalo v ankete J.D
Najspoľahlivejšie autá vyberalo v ankete J.D
Zdroj: Auto BILD

Aké slabiny vyčítali motoristi svojim autám? Osem z desiatich najzávažnejších porúch sa týkalo motora alebo prevodovky. Naopak najčastejšie sa vodiči sťažovali na problémy s multimediálnym systémom. Tieto nedostatky však neboli takého charakteru, ktorý by bránil v prevádzke auta. Z výstupov všetkých zúčastnených vodičov sa následne zostavil rebríček 50 najspoľahlivejších automobilov, ktorých poradie určuje počet problémov na 100 vozidiel.

Čím ich má automobil menej, tým sa logicky menej kazí. Prvé miesto v aktuálnej ankete patrí Honde Jazz, ktorej vodiči prisúdili v priemere len 62 problémov na 100 kusov. Na stupne víťazov sa okrem japonského modelu dostali ešte Škoda Superb a BMW X1.

Rebríčku 50 najspoľahlivejších áut tohto roka
Rebríčku 50 najspoľahlivejších áut tohto roka
Zdroj: Auto BILD

Okrem konkrétnych modelov z prieskumu vyplynulo aj poradie značiek. Podľa názoru takmer 15 000 motoristov je v súčasnosti najspoľahlivejšou automobilkou Mazda, ktorej modely majú v priemere len 87 problémov na 100 vyrobených áut. Za touto značkou nasleduje Mitsubishi, Škoda, Dacia a Toyota. Príjemným spestrením je „nízkonákladová“ rumunská automobilka, ktorá dokázala poraziť mnoho renomovanejších výrobcov. Spokojnosť z prieskumu určite vládne i v českom koncerne.

BANNER300

Škoda má v TOP 10 najspoľahlivejších áut až štyri modely, čo tohto roku nedokázal nikto iný. Naopak prekvapením je nízke umiestnenie prémiových značiek ako BMW, Mercedes-Benz či Audi, ktoré skončili pod priemerom ankety. Za menšiu katastrofu sa dá považovať posledná pozícia automobilky Alfa Romeo, ktorá vykazuje takmer dvojnásobný počet porúch ako predposledný Chevrolet.

Najspoľahlivejšie autá podľa názoru vodičov
Najspoľahlivejšie autá podľa názoru vodičov
Zdroj: Auto BILD

Víťazi v jednotlivých triedach áut

Volkswagen up!
Volkswagen up!
Zdroj: Auto BILD
Mini autá

Podľa prieskumu J.D. Power je najspoľahlivejším vozidlom v triede najmenších áut VW up!. Za ním nasleduje Opel Adam. Tretie miesto kvôli nedostatočnej vzorke ostalo neobsadené.

Škoda Fabia
Škoda Fabia
Zdroj: Auto BILD
Malé autá

Česká automobilka naplno zabodovala v triede malých áut. Najspoľahlivejším modelom je Škoda Fabia. Na druhom mieste skončila Toyota Auris, tretia priečka patrí Peugeotu 208.

Mazda 3
Mazda 3
Zdroj: Auto BILD
Kompaktné autá

Ak chcete v servise tráviť málo času, v kompaktnej triede by ste na základe výsledkov mali vsadiť na Mazdu 3. Trojicu najspoľahlivejších áut dopĺňa ešte Toyota Auris a Kia cee´d.

BMW X1
BMW X1
Zdroj: Auto BILD
Kompaktné SUV

V menších SUV-čkach patrí zlatá medaila za spoľahlivú prevádzku BMW X1. Veľmi málo by sa však mali podľa ankety kaziť aj strieborná Mazda CX-5 či bronzový Volkswagen Tiguan.

Škoda Superb
Škoda Superb
Zdroj: Auto BILD
Stredná trieda

Najmenším počtom porúch v strednej triede áut sa pýši Škoda Superb, čo znamená už druhé víťazstvo českej značky podľa kategórií. Poruchy sa však dostatočne vyhýbajú i Mazde 6 a Fordu Mondeo.

Honda Jazz
Honda Jazz
Zdroj: Auto BILD
Malé MPV

J.D. Power robí výber najlepších áut podľa tried len v tých kategóriách, v ktorých má pozbierané dostatočné množstvo dát. Honda Jazz, ktorá celkovo vyhrala, bola kvôli variabilite interiéru zaradená do triedy malých MPV, ktorá sa práve kvôli nereprezentatívnej vzorke oficiálne nevyhlasovala, rovnako ako kategória luxusných áut a veľkých SUV. Keďže je však Honda Jazz lídrom celého prieskumu, uvádzame ju tiež samostatne.

Diskusia  ()

Video

Diskusia