Ilustračná snímka

Testy Jazdené SUV za dobrú cenu? Tieto sa oplatia

Foto: redakcia AUTO BILD

3.6. 2019 13:00 Segment SUV je pre každého výrobcu stávkou na istotu, nakoľko obľúbenosť týchto modelov neustále rastie. Nie je však auto ako auto. Poradíme vám, ktoré jazdené SUV sa naozaj oplatia.

Ponuka športovo-úžitkových modelov, zvaných SUV, neustále narastá. A dopyt po nich tiež. Niet preto divu, že vývoj a predaj týchto vozidiel je pre automobilky stávkou na istotu. Bez ohľadu na súčasné tlaky súvisiace s emisiami a nedostatkom parkovacích miest, s ktorým zápasia všetky európske metropoly.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Vlani na Slovensku síce stúpol počet predaných nových vozidiel zhruba o dve percentá, ťahúňom boli práve SUV a terénne modely. Kým takmer všetky triedy zaznamenali pokles, mierny rast dosiahli mini autá a veľké MPV. Kým malé autá a nižšia stredná trieda sú v podstate stabilné, medziročný pokles bol menší než 2,5 percenta, najviac sa pohli ku podlahe modely strednej, a to o viac než 13,5 percent. Po SUV je práve nižšia stredná trieda stále najpredávanejšou.

No zo štatistiky Združenia automobilového priemyslu (ZAP) vyplýva aj to, že celkové čísla za minulý rok zachránili práve SUV, ktorých sa predalo vyše 33 260 kusov, čiže v porovnaní s rokom 2017 takmer o 16 percent viac. V triede offroadov sa síce registrácie zvýšili zhruba o 21 percent, v reálnych číslach išlo iba o čosi vyše 110 kusov.


Najspoľahlivejšie SUV za dobrú cenu nájdete v galérii


Obľúbenosť SUV sa neprejavuje len na trhu nových vozidiel, ale pochopiteľne ho vidia aj bazáre. Táto trieda zohráva významnú úlohu aj v predaji ojazdených vozidiel. A práve tento trh si vzali na mušku naši nemeckí kolegovia z redakcie AUTO BILD. Ktorý ojazdený model možno odporúčať a od ktorého je lepšie dať ruky preč? V galérii nájdete 15 modelov rôzneho veku a z rôznych cenových tried. Poradíme vám, na čo si pri nich máte dať pozor.

Á propos, rovnaká situácia v predaji nových áut je aj v Nemecku. Len v apríli do evidencie pribudlo 60 750 exemplárov SUV, čo zodpovedá trhovému podielu 19,5 percenta. Na stupnici obľúbenosti sú úspešnejšie iba kompaktné modely, ktorých sa v marci predalo 63 600 kusov, čo predstavuje trhový podiel 20,5 percenta. Na rozdiel od SUV tu však trend ukazuje nadol. Kompaktov sa totiž predalo o 7,3 percenta menej, kým SUV o 18,2 percenta viac.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD, Soňa Zverková

Video

Diskusia