Ak vynecháme trhovo dokonalo nepodstatný Ssanyong Actyon, ktorý s tým prišiel o nejaké dva či tri roky skôr, tak za relevantného zakladateľa segmentu, ktorý kombinuje dolnú časť v štýle SUV s hornou polovicou v tvare kupé, môžeme skutočne považovať BMW X6. A v Mníchove pre neho podľa svojich najlepších zvyklostí vymysleli aj marketingový primát, zvaný „Sports Activity Coupé“.

BMW X4: výsledok snahy uplatniť polarizujúco
Zdroj: Ladislav Malák

A ak aj bolo X6 prvé, dnes už nie je jediné. Nedávno dostalo menšieho príbuzného, namiešaného podľa podobnej receptúry, avšak v triede o stupienok nižšej. Teda niekde zhruba tam, kde sa svojimi rozmermi pohybujú kompaktné SUV. Volá sa X4 a naším testom sa prehnalo v najvýkonnejšej benzínovej verzii 35i s prepĺňaným radovým šesťvalcom.

Hulk Hogan scvrknutý na Chucka Norrisa

Dizajn hodnotiť nechceme a nebudeme. Rozhodne nie spôsobom dobrý/zlý, páči/nepáči, to necháme na každého individuálny vkus. Pri prvej aplikácii, teda v modeli X6, však vyvolal špecifický štylistický kríženec dosť rozporuplné reakcie. A preto si neodpustíme pár poznámok k jeho inkarnácii v triede o jednu veľkosť menšej.

Ak vás kombinácia tvarov SUV a kupé dostala v pozitívnom zmysle slova, bude sa vám zrejme páčiť aj X4. Ak ju ale vnímate ako pre váš kus neakceptovateľného dizajnového mačkopsa, tak už máte problém nie v jednom, ale hneď vo dvoch segmentoch. Stačí letmý pohľad na novinku. V tomto smere sa teda nič nezmení.

Šancu na viac priazne publika ale dávame novej iks štvorke v súvislosti s jej veľkosťou. Pri X6 totiž istej časti diváckej obce prekáža ani nie tak kombinácia génov SUV a kupé, ale skôr extrémna robustnosť, ktorej dávajú nelichotivé nálepky typu „obluda“ a podobne. A predpokladáme, že podobne to od tejto konkrétnej časti populácie schytá aj čerstvo predstavená druhá generácia X6.

Lenže X4 pôsobí na prvý pohľad ozaj „o triedu“ ľahšie a kompaktnejšie. A dokladajú to aj čísla: oproti X6 je o dobrého štvrť metra kratšia, o desať centi užšia a o nejakých osem centi nižšia (ak by ste chceli presné čísla, pozrite si tabuľku v našom článku, kde prvýkrát podrobne  predstavujeme nové BMW X6). Ešte stále je na pohľad veľmi svalnato stavané, nie však už prerastené indivíduum. Ak BMW X6 je Hulk Hogan, tak X4 je už „iba“ Chuck Norris.

Na prvý pohľad stále svalnatý bojovník, ale už
Zdroj: Ladislav Malák

Ak už máte základné info o X4 naštudované, možno sa pýtate, prečo podobným spôsobom neporovnáme jeho dizajn s aktuálnym nedávno faceliftovaným X3, s ktorým zdieľa platformu a veľkú väčšinu techniky podvozka aj pohonu. Nuž, na rovinu, takéto porovnanie sa nám akosi vôbec nepýta, pre tože, pri všetkej úcte k jeho kvalitám, X3 je pomerne klasické SUV a rozhodne nepolarizuje svojím dizajnom publikum natoľko, ako jeho „štýlovejšie“ ladený bratranec X4 alebo veľký strýko X6. Takže mu oprávnene dáme v tomto smere pokoj.

Dobrá správa pre hlavy

Sme vcelku zvedaví, kam sa posunulo nové X6 po stránke vnútorného priestoru, hlavne na zadných sedadlách. V jeho novej generácii sme ešte nesedeli, oproti tej prvej ale rozhodne má čo naprávať, v oblasti miesta nad zadnými hlavami – teda minimálne v pomere k celkovo mastodontnému exteriérovému vzrastu. Ak však interiéroví priestoroví ekonómovia pracovali tak poctivo ako v novom X4, je nádej, že nastalo výrazné zlepšenie. Čudné úvahy a súvislosti? Vysvetlíme....

Vzadu síce sú tri pásy, iné než dvojčlenné
Zdroj: Ladislav Malák

Od nového X4, pri pohľade na jeho strechu padajúcu ako čierna zjazdovka, sme čakali ozaj stiesnené pomery pre zadných pasažierov. Ostali sme však príjemne prekvapení. Napriek vyššie uvedeným veľkostným rozdielom medzi ním a väčším X6 tu nehrozí žiadna klaustrofóbia: pri pokuse usadiť 185 cm za 185 cm sme dospeli k rezerve asi 5-6 centimetrov pred kolenami a na prst vzduchu ostalo aj nad hlavou – v prípade, že má osoba vzadu chrbát narazený celkom na operadlo.

BANNER300

No a ak sa mierne zošuchne smerom dopredu, môže dospieť k príjemne použiteľnej rezerve okolo troch centimetrov pred jabĺčkami aj nad lebkou. Obmedzený priestorový rámec, ktorý poskytuje klesajúca strecha, sa teda podarilo využiť ozaj maximálne efektívne. Zadných sedadiel X4 sa preto rozhodne nemusíte báť. Poskytnú vám takmer toľko miesta, ako bežné kompaktné SUV s (relatívne) rovnou strechou.

Miesta vpredu je dosť, trochu vás tu obmedzí iba
Zdroj: Ladislav Malák

Lenže, vzadu sa zrejme čarovalo až tak intenzívne, že neostali kapacity na vyriešenie priestoru vpredu. Ten je síce s rezervou dostatočný vo všetkých základných smeroch, trochu nás ale zarazila robustnosť stredového tunela. Ale zjavne je to obeť, položená na oltár pohonu, posunutého zámerne čo najviac dozadu, pre lepšie vyváženie vozidla. Tak či onak, treba skrátka počítať s tým, že vám tunel trochu uberie z priestorového komfortu v oblasti nôh vpredu.

500-litrový základ, použiteľne nízka nakladacia
Zdroj: Ladislav Malák

V kufri je priestoru akurátne dosť a 500-litrový základ pod roletkou aj 1400-litrové maximum hodnotíme pozitívne. Oproti prvému X6 výrazne narástol aj komfort nakladania, keďže tu už je dolná hrana kufra v ľudsky akceptovateľnej výške. Nad roletku toho veľa nedáte, strecha je tu už veľmi nízka, ale zase na druhej strane máte k dispozícii praktické trojdielne zadné operadlo delené v pomere 40/20/40, po ktorého sklopení vznikne rovina bez schodíka a iba s veľmi miernym lomením.

Skvelý posed, sporný výhľad

Základný priestorový rámec interiéru teda máme zhodnotený, poďme posúdiť jeho detaily po stránke ergonómie, komfortu a kvality. Začnime vpredu. Tu síce nájdeme dizajn v detailoch špecifický pre tento model, usporiadanie ovládacích aj zobrazovacích prvkov je ale pre BMW veľmi dôverne známe a ak už ste s niektorým aktuálnym Bavorom mali tú česť, aj nové X4 rýchlo spoznáte.

V detailoch síce nový dizajn, inak ale známe
Zdroj: Ladislav Malák

Krčmoví mudrlanti a diskusní teoretici môžu namietať, že všetky modely BMW začínajú mať interiéry usporiadané až príliš podobne a že to smrdí unifikáciou. Lenže my s praktickými skúsenosťami hovoríme: vďaka nebesám za takú unifikáciu, keď to znamená, že môžete automaticky rátať s takmer dokonalou ergonómiou a prakticky okamžitým intuitívnym návykom na všetko, čo potrebujete mať zvládnuté zrakom aj hmatom.

Veľmi sa nám páčila aj pozícia za volantom. Je síce zreteľne vyššia než pri klasicky nízkych modeloch BMW, nie však až taká vysoká, aby ste sa museli do sedadla štverať ako horolezec a následne získali pocit poľovníka na posede. Výška aj pozícia sedenia v BMW X4 je taká akurátna, z hľadiska lepšieho výhľadu dopredu, ale aj v oblasti zachovania kontaktu s cestou.

Cez miniatúrny tankový priezor toho dozadu podľa
Zdroj: Ladislav Malák

O výhľade do strán a dozadu sa ale žiaľ oslavné ódy húsť nedajú. Vnútorné spätné zrkadlo by pokojne mohlo byť o polovicu menšie, pretože v ňom aj tak viac vidíte vzadu sediace osoby, než dianie za vozidlom. To, že zadné okno má veľkosť tankového priezoru, sme viac-menej aj očakávali. Zarazili nás ale B-stĺpiky, ktoré sú nielen mimoriadne široké, ale aj posunuté dosť dopredu. Až tak, že keď si 185 cm vysoký vodič nastaví ideálnu pozíciu sedadla a chce sa pozrieť do strany, musí sa predkláňať. A s tým zrejme súvisí aj lakťová opierka v predných dverách, ktorá sa pre osobu uvedenej výšky končí skôr, než by sa patrilo.

Okrem spomenutých nepríjemností je ale pocit z kabíny inak celkovo veľmi dobrý. Vytvárajú ho aj kvalitné poctivo spracované materiály a dizajnové detaily, ktoré sa niekomu môžu zdať už jemne prečačkané (pozrite si v galérii zdobenie predných sedadiel), niekto ich naopak privíta ako osviežujúce vystúpenie zo sivého davu.

Na jednu kartu

Kým dizajn bol horúcou témou už skôr, než by sme auto zažili na vlastnej koži, jeho  podvozok sa ukázal byť asi najväčším prekvapením pri samotnom teste. Hneď na začiatku musíme pre poriadok uviesť, že testované auto bolo vybavené M šport balíkom, čo automaticky znamená aj pritvrdené pružiny a tlmiče. Nečakali sme však, že až takto výrazne....

Dizajnovo aerodynamická časť M paketu pôsobí
Zdroj: Ladislav Malák

Na popísanie tvrdosti podvozka by sa veru hodili aj dosť expresívne výrazy. To by ale sám o sebe nebol problém, zarazení sme skôr zostali z nie príliš výrazného rozdielu medzi jazdnými režimami „Sport“ a „Comfort“. Po prepnutí z toho prvého do druhého síce tlmiče o niečo zmäknú, ale pri BMW sme si za posledné roky zvykli, že tento rozdiel býva výraznejší. Aj v „komfortnom“ režime však testované X4 stále zostalo motokárou, ako keby to ani nebolo BMW, ale MINI.

Príčiny? Následky? Podvozkári v BMW sa zrejme chceli dopracovať k maximálne stabilným a športovo ostrým jazdným vlastnostiam na úrovni klasických „nízkych“ BMW. Lenže fyzika je sviňa, a tak sa zrejme muselo na elimináciu náklonov vyššej karosérie až takto výrazne pritvrdiť šasi.

Ani s M paketom by nemuselo byť X4 až také tvrdé,
Zdroj: Ladislav Malák

Pre milovníkov športovej jazdy na kvalitnom povrchu je to výborná správa. Keď sme na taký podklad počas testu miestami omylom narazili, X4 nás takmer šokovalo tým, ako sa dokáže prilepiť na asfalt a byť ozaj pozoruhodne neutrálne. Do driftu vás síce pohon všetkých kolies xDrive nepúšťa práve ochotne, aj tak sa ale dokážete vcelku intenzívne vyblázniť. Tak ako vari na žiadnom inom aute danej výšky, resp. s jej pomerom k ostatným mieram.

Lenže zlým cestám sa u nás skrátka nevyhnete a už keď je povrch len mierne zvlnený a hrboľatý, žalúdky a chrbtice dostávajú zabrať. Dobrou správou je, že kinematika náprav je vyladená ozaj skvostne a aj keď koleso na hrbe v zákrute dostane kopanec, extrémne rýchlo sa zase vráti do plného kontaktu s podkladom a auto ostane stabilné.

Zadné brzdy sa v príplatkových dvadsiatkach síce
Zdroj: Ladislav Malák

Treba síce trošku bojovať s volantom, to však skôr na pozdĺžne vyjazdených žľaboch. Ale bojovať budete možno aj radi, lebo riadenie je presné a napriek elektromechanickej konštrukcii posilňovača aj vcelku komunikatívne a akurátne tuhé.

Ak na základe technickej príbuznosti počítate s tým, že X4 bude podvozkovo podobne komfortné ako X3, môžete ostať v šoku. Minimálne to platí pre prípad, ak je vo výbave spomínaný M paket. Otázne už len zostáva, či sa konštruktéri vybláznili len na tejto príplatkovej verzii šasi, alebo či do tejto roviny posunuli aj štandardné X4. To sa však ukáže až potom, ako sa nám dostane časom do rúk. V tejto chvíli vieme len konštatovať, že je nutné počítať s ozaj veľmi ostrým, takmer ultimatívne športovým charakterom podvozka X4 s M paketom. So všetkými k tomu príslušnými plusmi aj mínusmi.

Šesť valcov v rade a pár krvavých očí

Aký pohon by sa podľa vás ideálne hodil do kombinácie so zúrivo červenou karosériou a rovnako zúrivo červenookým podvozkom? Odpoveď nami testovaného auta: špičkový twin-scroll turbodúchadlom prepĺňaný radový šesťvalec, na ktorom len ťažko nachádzame negatíva, a to sme ich v jeho rozličných verziách už hľadali ozaj všade, naposledy v novom M235i.

A napriek tomu, že X4 má veľmi ďaleko od ľahkého kompaktného kupé (asi tak tri a pol metráka), tento motor sa aj tu prejavil ako športovec a zároveň ťahúň, ktorý vo svojej objemovej triede len ťažko hľadá konkurenta. Rozdiel v hmotnosti oproti spomínanému bavorskému krpcovi, je síce ozaj cítiť, k čomu sa pridáva aj výkonový odstup (X4 má o 15 kW/20 k menej, čiže pre tento motor zvyčajných 225 kW/306 k). Zverskou povahou ale X4 nemá k dvojkovému kupé ďaleko, hlavne pri ostrých reakciách na plyn v aktivovanom športovom režime, na ktoré si nezvyknutá pravá noha spočiatku musí dávať pozor.  

Táto fotka ani veľmi neskresľuje: dlhý radový
Zdroj: Ladislav Malák

Tu sa nám opäť vnucujú úvahy, do akej miery je tento charakter výsledkom ostro ladeného M paketu a aké divoké dokáže byť X4 bez neho. Počítajte každopádne s tým, že zo všetkých možných prejavov, akých je slávny prepĺňaný benzínový šesťvalec schopný, v tomto aute s touto výbavou dostanete jeden z tých najostrejších. Ale zase prečo nie? Veď keď sa zverský element vracia do modelov M (zatiaľ posledný prakticky overený dôkaz: M4 Coupé), dokonca aj do polo-emkových M Performance (spomínané M235i), tak prečo ho trochu nevrátiť aj do „bežných“ modelov?

Veľmi pekne ostro vie reagovať aj športová verzia 8-stupňového automatu ZF, hlavne keď dostanete chuť trochu si sekvenčne „zapádlovať“. Prevodovka ale dokáže na rozdiel od vyššie spomenutého správania motora a podvozka v komfortnom režime a pri automatickom radení veľmi slušne skrotnúť. Takže napríklad cesta stabilnou rýchlosťou po diaľnici s kvalitným povrchom môže byť aj vcelku pohodlná.

Radiace pádla pod volantom síce nie sú dizajnovo
Zdroj: Ladislav Malák

Ustálená jazda nahráva aj spotrebe. Pri tomto režime nám dokázalo X4 výrazne poprieť výkon svojho najsilnejšieho benzínového motora. Dôkazom je nami dosiahnutých desať litrov a nejaké drobné pri slovenskom diaľničnom limite a ani nie sedem a pol litra pri pohodovom kotúľaní sa po vidieckych okreskách. V meste pri ľahkej pravej nohe dokonca nemáte problém podliezť údaj výrobcu. Asi však netreba dlho rozprávať o tom, že pri aute tejto povahy vám chodilo na plyne veľmi rýchlo oťažie a konzum vyletí do hodnôt, s ktorými sa radšej ani nepriznávate....

Prémiové kalkulácie

Dostávame sa k pohľadu do cenníka a ten začneme netradične v príplatkovom výbavovníku. Už keď totiž ten M paket (oficiálne ho volajú „M Šport balík“) toľko ohovárame, bolo by načim vedieť, akú extra investíciu si žiada. Pri dokúpení k verzii X4 35i je to presne 3565 eur. Na jednej strane vôbec nie málo, ale zase treba si uvedomiť, že sa pohybujeme v prémiovom segmente. A aj to, že okrem spomenutých technických čŕt vám M paket dá aj kopu dizajnových a výbavových odlišností, ktorých zoznam má dobré dve desiatky položiek.

Spomínaná príplatková cena platí ešte aj pre top diesel 35d. A s vedomím faktu, že tieto dve špičkové motorizácie stoja 56 600 (35i), resp. 59 100 (35d) eur, to až tak nebolí. Ak by ste však dostali iracionálny nápad prihodiť si M paket k cenovému základu X4 20d, faktúra vám stučnie o zo 46 100 o ďalších 4481 eur. A keď poznáte cenovú politiku BMW (a nemeckých premiantov všeobecne) tak viete, že aj to môže byť ešte iba začiatok.

Jeden z príplatkových prvkov, do ktorých sa
Zdroj: Ladislav Malák

Platí to aj pre nami testovaný benzínový vrchol 35i, ktorého cenu okrem spomínaného emkového balíka vyhnala ďalšia kopa extra výbavy až na finálnych viac než 80 tisíc. V tomto prípade však rozhodne neakceptujeme argumentáciu typu „veď za tie peniaze môžem mať o triedu väčšie BMW“. K prémiovkám nemeckej proveniencie sa skrátka krátky zoznam príplatkových prvkov nehodí, nech to stojí čo to stojí a nech si o tom myslí kto chce čo chce.

Ultimatívna šálka kávy

Druhý pokus o skríženie SUV s kupé v podaní BMW je teda na svete. Od staršieho a väčšieho príbuzného X6 síce X4 zdedilo niektoré gény, pre ktoré bude podobne subjektívne polarizovať publikum a stávať sa aj terčom objektívnej kritiky. Reč je o samotnej kombinácii dvoch „neskombinovateľných“ typov karosérie, ale aj o istých kompromisoch pri výhľade do strán a dozadu. Realizácia do kompaktnejšieho výsledku by však mohla znamenať omilostenie u nepriateľov prerastených áut. A poteší aj fakt, že potenciálne problémový priestor na zadných sedadlách sa podarilo vďaka dobrej hospodárnosti obstavania interiéru vyriešiť úplne uspokojivo.

Vo verzii s M paketom je nový Bavor riadne ostrý
Zdroj: Ladislav Malák

Kvalita a ergonómia sú v bežných rámcoch BMW na vysokom štandarde. Jazdný prejav testovaného auta ale do veľkej miery ovplyvnil najsilnejší benzínový motor z ponuky a hlavne príplatkový M balík. S jeho prispením má vozidlo natoľko ostrý športový naturel, aký nemusí vyhovovať každému a aký ho pasuje na výlučne asfaltové využitie. Ak hľadáte v týchto sférach niečo univerzálnejšie a komfortnejšie, X4 35i s M paketom nebude vašou šálkou kávy. Bude každopádne veľmi zaujímavé zistiť, do akej miery novinka skrotne bez emkového priplácania. Až to zistíme, dáme vám určite vedieť.

Kliknite pre zobrazenie tabuľky s kompletnými parametrami testovaného automobilu