Ak na lak Navy Blue dopadli slnečné lúče, okamžite bolo vidieť, ako sa metalíza rozohrala rôznymi farbami a odleskami. Pekne vtedy vynikala aj tyrkysová linka, ktorá sa tiahne od predných svetiel až dozadu a prerušuje ju iba vzor odkazujúci na popraskaný ľad, ktorý inšpiroval Yohana Benchetrita pri tvorbe tohto Cullinanu.

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes.
Zdroj: Rolls-Royce

Žiadne auto na svete nemá tak kvalitný lak, ako Rolls-Royce. To nehovorím ja, ale viacerí experti z detailingových štúdií, ktorých živobytím je udržiavanie exkluzívnych automobilov v najlepšej kondícii. Cullinan je pôsobivý aj navonok, s dĺžkou 5 341 mm prekonáva takmer všetky osobné vozidlá, ktoré na našich cestách stretnete. 

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes.
Zdroj: Rolls-Royce
Špeciálne sedadlá sa vysúvajú z batožinového priestoru. Aj ony majú finiš typický pre Rolls-Royce.
.

Ak by som si na účet modelu Cullinan mohol dovoliť kritiku, čo je pri produkte tejto úrovne naozaj trúfalé, vytkol by som mu spotrebu paliva na úrovni približne 17 l/100 kilometrov. Iste, majetná klientela položku ako tankovanie nerieši, no z pohľadu ekológie vysoká cifra zabolí. Aj konzervatívna značka však hľadí dopredu a v koncom roka 2023 chystá uvedenie modelu Spectre, ktorý bude prvým elektromobilom v jej histórii.

Úprimne, spotreba atakujúca 17 l/100 kilometrov je pochopiteľná, no to ju automaticky neospravedlňuje. Pod masívnou kapotou pracuje nemenej mohutný vidlicový dvanásťvalec ladený na 420 kW (571 k), ktorý automobil s hmotnosťou 2,7 tony na stovku v prípade potreby katapultuje za niečo viac než 5 sekúnd. Dynamika Cullinanu nie je cudzia, no viac sa k nemu hodí komfortná jazda. 

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes.
Zdroj: Rolls-Royce

Vďaka odhlučneniu máte pocit, že vás vpred ženú magické sily, nie objemný agregát. Je totiž perfektne odhlučnený a dokonale vyvážený. O vibráciách tu nemôže byť ani reč. Spolu s geniálnym vzduchovým podvozkom a jemným riadením stojí za unikátnym mechanickým zážitkom z Cullinanu. Tieto komponenty, spolu s pedantným prístupom ku vypracovaniu kabíny a fantázii jeho tvorcov, z neho robia pravdepodobne najlepšie SUV na svete.

Cullinan som zobral aj na najhoršiu cestu na Slovensku, ako sa s ňou vyrovnal? To si pozrite sami na videu. Spirit of Ecstasy sa na panelke pri Trenčíne takmer ani nepohla.