Rolls-Royce otvára dvere do ďalšej automobilovej dimenzie, ktorú nanešťastie väčšina ľudí na vlastnej koži nikdy nespozná. Len tu totiž človek pochopí, čo to znamená, keď je vozidlo dosiahne svoj maximálny potenciál.

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes.
Zdroj: Rolls-Royce

Uvedomil som si to v okamihu, keď som po niekoľhodinovom rande odovzdával kľúče od SUV s označením Cullinan v špeciálnej verzii Frozen Lakes. Týchto automobilov bude vyrobených iba 14, sú určené výhradne pre Európu a doposiaľ ide o najexkluzívnejšiu a najdrahšiu sériu prvého modelu v histórii britskej aristokratickej značky s pohonom všetkých kolies. Napriek cenovke 425 722 eur bez DPH sa už všetky kusy rozchytali. Po zdanení by jeho suma vyletela na magickú hranicu pol milióna eur.

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes.
Zdroj: Filip Kadlečík
Už len tento umelecký dekor palubovky pripomínajúci popraskaný ľad jazera vzniká prinajmenšom 10 týždňov, je ručne maľovaný.
.

Čím je edícia Frozen Lakes tak výnimočná? Yohan Benchetrit, dizajnér oddelenia Rolls-Royce Bespoke, sa pri jej tvorbe inšpiroval zamrznutými jazerami francúzskych Álp. Tím Bespoke tvoria špecialisti, ktorí sa sústreďujú na najvyššiu možnú mieru individualizácie a kvality finálneho produktu. Audiosústavy všetkých Bespoke vozidiel napríklad separátne ladí jeden jediný človek tak, aby bol výsledkom dokonalý reprodukovaný zvuk. Podarilo sa!

Pozrite si luxusné SUV do detailu v galérii, kliknite sem

Všimnite si dyhový obklad na palubovke, jeho štruktúru, ktorá pripomína popraskaný ľad zamrznutého jazera. Už len tento ručne maľovaný komponent vzniká prinajmenšom 10 týždňov. Nesie totiž päť farebných náterov, ktoré sa starajú o hĺbku finálnej kresby. 

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes.
Zdroj: Rolls-Royce

Strop automobilu pokrýva nová verzia hviezdnej oblohy Rolls-Royce, ktorá dokáže imitovať efekt padajúcej hviezdy. Expert ju vyrába ručne približne 18 hodín, vy si vďaka jeho detailnej práci užijete neopakovateľnú atmosféru.

V ostrom kontraste s nočnou oblohou na strope pôsobí arkticky biele čalúnenie interiéru doplnené tyrkysovými detailmi. Kombinácia, ktorá ma na fotografiách neoslovila, mi naživo vyrazila dych. Tak biely interiér v aute inde neuvidíte, podanie tyrkysovej farby je strhujúce a finálne vypracovanie kabíny na najvyššej možnej úrovni. Napríklad výduchy klimatizácie sú z poctivého kovu. 

Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes.
Zdroj: Rolls-Royce

Korunu všetkému nasadzujú drobné odkazy na filozofiu edície Frozen Lakes - napríklad špeciálne čalúnenie sedadiel. Šok okoliu spôsobujú aj velúrové koberčeky s vysokým vlasom, na ktoré vám svedomie nedovolí položiť nohu v špinavých topánkach. Toto je dokonalé miesto na relax. Keď zavriete dvere, zvukovo sa odstrihnete od okolitého sveta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.