Multimediálna výbava automobilu sa používa jednoducho, je zrozumiteľná a spĺňa svoj účel. Viac, než ponúka, človek k životu naozaj nepotrebuje. Medzi mínusy v interiéri sa rátajú lacné koberčeky a plató kufra, ale aj slabá bočná opora sedadiel. Popri motore boli toto najčastejšie spomínané negatíva v denníku dlhodobých testov. Nedostatočne vyformované sú aj zadné sedadlá. Dacia sedadlá medzičasom vylepšila a dnes už poskytujú telu pasažierov lepšiu oporu. Tieto negatíva stáli Duster niekoľko mínusových bodov vo finálnom hodnotení.

Dacia Duster druhej generácie v dlhodobom teste Auto Bildu.
Zdroj: Auto Bild

Pri druhej servisnej prehliadke, po najazdení 40 000 kilometrov, bolo potrebné vymeniť celé predné brzdy. Pesimisti v redakcii už premýšľali, čo ešte “kľakne”, kým sa dostaneme na 100 000 kilometrov. Nakoniec však už potom brzdy pracovali bezchybne. Tak, ako aj celé auto. Problémom bola akurát jedna vypálená žiarovka. Raz ešte zasvietila kontrolka motora, no nič sa nestalo a nakoniec sama zmizla. Niekedy zas mala spojka mierne nemotorný prejav, avšak technické problémy s ňou neboli.

Po slušnom výkone optimisti v redakcii pred demontážou verili, že Duster by si nakoniec z dlhodobého testu mohol odniesť jednotku. Realita však bola iná, pre lepší výsledok by SUV potrebovalo komplexnejšiu ochranu proti korózii. Marcus Constantin, technik spoločnosti DEKRA, ktorý vozidlo rozoberal, nemal problém nájsť na kovových súčiastkach vozidla hnedé plochy. Začínajúca korózia sa objavila v kufri, na niektorých zvarových bodoch na prahu zadných ľavých dverí a v podbehu pravého predného kolesa.

Dacia Duster druhej generácie v dlhodobom teste Auto Bildu.
Zdroj: Auto Bild

Inak bola ochrana pred koróziou dostatočná, ani endoskop už nenašiel iné problematické miesta, napríklad v dutinách karosérie. Hrdza nikde nebola nebezpečná, ale znepokojujúca áno. Okrem korózie technická prehliadka odhalila prvé známky únavy na predných tlmičoch. Stopercentné neboli ani sedadlá či obloženie kura. Automobil však bol intenzívne využívaný.

Duster celkovo nazbieral 13 mínusových bodov a dlhodobý test zakončil zaslúženou dvojkou. Mimochodom, z pohľadu prvého majiteľa je rozhodne pozitívom aj fakt, že Duster si výborne drží cenu. Vydarené rumunské SUV ukazuje, že kvalita sa dá nájsť aj za rozumnú cenu.

Takto Duster testovali naši nemeckí kolegovia: