ikona

Poradca Križovatka, ktorá našim vodičom robí problémy

Foto: Soňa Zverková

17.10. 2018 10:00 Nie je križovatka ako križovatka a hoci to môže pôsobiť priam triviálne, „ypsilonky“ sú špecifické nielen tvarom, ale aj pravidlami.

Mnohé križovatky sú pre vodičov stresujúce. Tentokrát však nehovoríme o prípadoch, keď na veľkých a frekventovaných križovatkách vypadne svetelná signalizácia a po policajtoch ani chýru ani slychu. Stres môžu vyvolať aj malé a relatívne prehľadné križovatky tvaru písmena „Y”.

Na frekventovanej križovatke tohto typu je smerovka nevyhnutná pre všetkých. Vozidlo z vedľajšej cesty tak môže využiť „okno” a bezpečne prejsť
Na frekventovanej križovatke tohto typu je smerovka nevyhnutná pre všetkých. Vozidlo z vedľajšej cesty tak môže využiť „okno” a bezpečne prejsť
Zdroj: Soňa Zverková

Na týchto križovatkách dochádza k zmätkom. Niektoré sú frekventované a vodiči na vedľajšej ceste čakajú a čakajú. Prečo? Pretože vodiči na hlavnej ceste nepoužívajú smerovky resp. každý ich používa podľa iného kľúča. Nanešťastie, telepatia patrí skôr medzi výnimočné fenomény.

Mnohí vodiči si povedia, že smerovku nezapnú, nakoľko sú na hlavnej ceste, hoci hlavná cesta odbočuje. Ďalší zas nepoužijú smerovku preto, že fyzicky pokračujú rovno na vedľajšiu cestu. Tí, čo stoja na vedľajšej ceste a chcú sa pripojiť na hlavnú, tak môžu vystáť dieru do asfaltu a nemajú šancu križovatkou prejsť.

Hoci zákon túto situáciu konkrétne nerieši, o odbočovaní hovorí jasne: „Pred odbočovaním a počas odbočovania je vodič povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.“ Zákon nikde neuvádza výnimku, že by vodič na hlavnej ceste nemusel použiť smerovku. Akonáhle mení smer jazdy, smerovka je povinná.

Takto by mala vyzerať ideálna jazda cez „ypsilonku”
Takto by mala vyzerať ideálna jazda cez „ypsilonku”
Zdroj: Soňa Zverková

Otázka znie, aké sú pravidlá, ak vodič fyzicky nemení smer, ale pokračuje rovno z hlavnej na vedľajšiu cestu. Zákon na podobnú situáciu myslí v ustanovení o používaní smeroviek. Okrem bežných prípadov totiž vyžaduje smerovky nielen pri zmene smeru jazdy či vybočovaní z neho, ale aj v prípadoch, „ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky“. A jazda rovno na „ypsilonke“ medzi ne rozhodne patrí.

Smerovky nie sú v aute na parádu. Automobilky do ich dizajnu a technológií investovali milióny a každý vodič si ich zaplatil v kúpnej cene auta. Bolo by preto vhodné, aby ich aj používal. Práve v prípade „ypsiloniek“ odporúčame dôsledne používať smerovky bez ohľadu na to, ktorým smerom vodič pokračuje a či sa nachádza na hlavnej alebo na vedľajšej ceste.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia