So stúpajúcimi teplotami a pribúdaním slnečných dní sa mnohí majitelia psov vydávajú na výlety do prírody. Tí, ktorí zvolia ako dopravný prostriedok auto, by mali zvážiť možné riziká. V prvom rade by mali svojho štvornohého miláčika prepravovať bezpečne, aby v prípade kolízie nespôsobil zranenia sebe ani posádke.

Zákon o premávke sa preprave zvieraťa vo vozidle venuje len okrajovo, konkrétne obsahuje jediné ustanovenie. To hovorí, že „pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky“. Policajti sa síce primárne nezameriavajú na prepravu zvierat, môžu však skontrolovať, či zviera neohrozuje bezpečnosť posádky a premávky. Pokiaľ policajt usúdi, že zviera ohrozuje bezpečnosť, môže vodičovi uložiť blokovú pokutu 50 eur.

Bezpečnostné pásy, prepravky či špeciálne plachty
Zdroj: Škoda

Odborníci odporúčajú, aby vodič zabránil voľnému pohybu zvieraťa v kabíne. Pre bezpečnú prepravu zvieraťa existuje celý rad pomôcok, či už sú to prepravky, špeciálne bezpečnostné pásy alebo plachty, ktoré sa upevnia medzi zadné a predné sedadlá. Preprava na kolenách alebo vytŕčajúca hlava psa z okna by mali byť tabu. Nikdy nemožno odhadnúť správanie sa psa, môže v určitých situáciách zareagovať neočakávane. Existujú prípady, keď pes za jazdy vyskočil cez otvorené okno a možné dôsledky pre zviera aj ostatných vodičov azda nemusíme opisovať.

Rovnako môžu nastať situácie, keď sa pes rozruší a začne sa nekontrolovateľne pohybovať po kabíne, štekať alebo zavýjať. Takéto správanie sa zvieraťa môže vodiča rozptýliť oveľa účinnejšie než mobilný telefón či nahnevaná partnerka na vedľajšom sedadle. Odporúčame nesnažiť sa psa upokojiť za jazdy, ale čo najskôr zastaviť a až potom riešiť situáciu. V opačnom prípade riskujete dopravnú nehodu a najmä v obci aj ublíženie chodcovi.

Pes pri kolízii – neriadená strela

Práve kolízia môže mať s nepripútaným psom v kabíne závažné dôsledky nielen pre samotné zviera, ale aj pre osoby na predných sedadlách. Dokazuje to crash test Technického centra nemeckého poisťovne Allianz, ktorá nechala do steny naraziť osobné vozidlo v rýchlosti iba 40 km/h. Vo vozidle sa nachádzali dve rôzne figuríny psov: nepripútaný 35-kilogramový nemecký ovčiak a pripútané sedemkilové „šteňa“ huskyho.

V momente nárazu ovčiak vyletel zo zadnej lavice a narazil do palubnej dosky. Jeho náraz bol tak silný, že uvoľnené tlačidlá začali lietať po kabíne, stredová konzola praskla a zlomila sa aj radiaca páka. Keďže išlo o prudké a okamžité zastavenie auta, figurína ovčiaka narazila do palubnej dosky silou až 1 600 kilogramov. V praxi to znamená nielen okamžitú smrť zvieraťa, ale i vysoké riziko ťažkého zranenia vodiča a posádky. A to aj vtedy, ak sa pes silou 1,6 tony zastaví na operadle predného sedadla. Oveľa lepšie dopadla figurína šteňaťa, pripútaná v špeciálnom postroji. Hoci pes pri kolízii narazil do predného sedadla, systém bezpečnostných pásov ho napriek väčšej voľnosti udržal na mieste.

zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD
Zdroj: Soňa Zverková