Ilustračná snímka

Poradca Návod: Ako si vypočítať zostatkový alkohol?

Foto: Dreamstime

22.4. 12:00 Alkohol patrí medzi najčastejších zabijakov na cestách. Okrem rôznych aplikácií si hladinu alkoholu môže vypočítať každý sám.

Máme tu Veľkú noc a tá sa už tradične nesie v znamení požívania alkoholu. Ten je (nanešťastie) jedinou spoločensky akceptovanou návykovou látkou, preto je oveľa nebezpečnejšia než tzv. tvrdé drogy. Jednou z mála oblastí, ktorá alkohol netoleruje vôbec, je motorizmus, i keď v rámci Európskej únie existujú veľké rozdiely.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Slovensko má ako jedna z mála členských krajín EÚ nulovú toleranciu, okrem nás sú to ešte Česko a Maďarsko. Väčšina európskych štátov určitú toleranciu povoľuje, nulu však požadujú od nováčikov a profesionálnych vodičov. Najvyššiu toleranciu 0,8 promile majú Malta a Británia. Nakoľko neexistuje jednotná regulácia, každý členský štát si stratégiu určuje vo vlastnej réžii. Vrátane sankcií a postupov pri nehode.

V tejto súvislosti musíme upozorniť, že ani tolerancia neznamená beztrestnosť. Napríklad, v susednom Rakúsku súdy a polícia vždy zvažujú, či u vinníka nehody nezohral úlohu aj alkohol. Bez ohľadu na to, že hladina neprekročila povolenú toleranciu. Odporúčame nespoliehať sa na povolené limity, nakoľko nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. A náhoda vie byť zákerná. Alkohol skrátka za volant nepatrí. Tolerancia sem, tolerancia tam.

U nás je alkohol za volantom stále veľký problém, a to aj napriek nulovej tolerancii. Až pričasto čítame alebo počúvame o nehodách, pri ktorých vinník mal v krvi aj dve či tri promile. Je zjavné, že akonáhle by náš zákon nejakú toleranciu povolil, niektorí vodiči by ju začali drzo zneužívať. Kým máme medzi sebou ľudí, ktorí v takomto stave sadnú za volant a nedajbože aj s dieťaťom, nemáme o čom diskutovať. O to viac, že okolie zrejme takýto „prehrešok“ toleruje. Možno by pri výchove stačilo, keby priatelia odmietli sadnúť do auta, ak si vodič vypil.

Polícia vlani zaznamenala takmer 14 000 dopravných nehôd, z čoho zhruba každú dvanástu zavinil alkohol a takmer 80 percent z nich sa stalo v obci. Pri nich prišlo o život 31 ľudí, ťažko sa zranilo vyše 110 a ľahko viac než 390. A to si musíme uvedomiť, že ide len o nehody. Hoci policajné hliadky pravidelne dávajú vodičom fúkať, nie sú všade. To znamená, že reálne počty vodičov, ktorí si sadnú za volant pod parou, sú alarmujúco vysoké.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: PZ SR

Ako vypočítať hladinu alkoholu

Na určenie hladiny alkoholu v krvi slúžia rôzne prístroje, či už ide o policajné skenery alebo presnejšie laboratórne metódy. A pochopiteľne v obchodoch a na internete máte širokú ponuku testerov v rôznej forme, veľkosti a prevedení. Kalkulačky nájdete aj v internetových vyhľadávačoch po zadaní príslušných kľúčových slov. Ak sa však nebojíte matematiky, môžete zobrať do ruky pero a kalkulačku a približnú hladinu alkoholu si vypočítať.

V tejto súvislosti musíme upozorniť, že ide len o hrubý orientačný výpočet. Do hry totiž vstupuje množstvo vyslovene individuálnych faktorov, ktoré ovplyvňujú nielen hladinu alkoholu, ale aj jeho odbúravanie z tela. Patrí sem, napríklad, psychický stav, vek či životospráva. Reálne hodnoty u oddýchnutého a spokojného športovca po troch výdatných denných jedlách budú úplne iné než v prípade vystresovaného človeka, ktorý za celý deň zhltol jeden hamburger, aj to za pochodu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Základnou rovnicu pre výpočet hladiny alkoholu je Widmarkov vzorec. Jedinou veličinou, ktorú si musíte vypočítať, je „a“, čiže obsah alkoholu v nápoji. V zásade platí, že údaj na etikete (objemové percento) predstavuje obsah alkoholu v mililitroch na každých 100 ml, čiže na každé deci nápoja.

Pri výpočte podľa Widmarkovej rovnice však potrebujete gramáž, a nie percento. Ak by išlo o vodu, tak jeden mililiter by zodpovedal jednému gramu. Lenže alkohol je ľahší než voda, preto pri prepočte použite konštantu 0,8. Napríklad, 12-stupňové pivo obsahuje päť objemových percent alkoholu na jedno deci, čo znamená, že v pollitri je 25 ml alkoholu, čiže 20 g alkoholu. Pre uľahčenie vám ponúkame tabuľku s prepočtom objemového percenta alkoholu na gramáž.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Pri popíjaní by si mal každý uvedomiť, že rýchlosť odbúravania alkoholu je veľmi individuálna. Podľa viacerých odborných zdrojov sa u žien odbúrava každú hodinu 0,085 g alkoholu na jeden kilogram telesnej hmotnosti, u mužov je to 0,1 g. Zdravý človek odbúra v priemere zhruba 0,1 promile za hodinu. Tieto čísla však nemožno považovať za univerzálnu konštantu, nakoľko podobne ako v prípade výpočtu hladiny alkoholu sem vstupuje celý rad faktorov, špecifických pre danú osobu.

Alkohol zhoršuje vodičské schopnosti

Vplyv alkoholu na ľudský organizmus je veľmi individuálny. Každý, kto si niekedy v živote trochu vypil, vie, že aj jeden pohárik ovplyvni naše správanie sa a aj vnímanie. Počas zábavy či zaujímavej debaty si to často neuvedomujeme, občas sa však stačí postaviť a prejsť do druhej miestnosti. Ak sa tak deje v byte, prečo by sa to zrazu malo prestať diať v aute? Zmeny si človek nemusí pri bežnej a pokojnej jazde uvedomiť a stále si môže myslieť, že situáciu zvláda. Podľa dopravných psychológov zmeny nemusia nijak biť do očí: vodič býva smelší, trúfalejší a má väčšie sklony riskovať než za triezva. Táto sebaistota je však falošná a riziko nehody narastá.

Pri vyšších hladinách alkoholu už môže mať vodič problém sústrediť sa. Myšlienky sa skrátka začínajú „túlať“ a vodič sa prestáva venovať premávke. A hluční spolucestujúci situáciu len zhoršujú. Dochádza tu aj k fyziologickým symptómom, napríklad, horšiemu rozpoznávaniu farieb a tzv. tunelovému videniu, čiže zužovaniu zorného poľa. Práve pre zhoršenie periférneho videnia môže vodič prehliadnuť chodca alebo dopravnú značku, čo môže mať katastrofálne dôsledky.

Chceme upozorniť aj na problematiku zostatkového alkoholu po prehýrenej noci. I keď mnohí túto tému podceňujú, zostatkový alkohol v kombinácii s únavou môžu byť smrteľným koktailom. Rýchlosť, akou sa telo zbavuje alkoholu, totiž neovplyvní jedlo, káva ani športovanie. Za odbúravanie alkoholu totiž zodpovedá takmer výlučne pečeň a tá pracuje nezávisle od vonkajších „impulzov“. Po káve, energetickom nápoji či nadýchaní sa chladného vzduchu sa človek môže cítiť sviežejšie, obsah alkoholu v krvi sa tým však nezmení. Kým si teda nie ste stopercentne istí, že alkohol z tela vyprchal, je lepšie použiť iný spôsob prepravy.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia