Poradca Zostatkový alkohol: Čo zaň hrozí? Neriskujte!

Foto: Dreamstime

18.3. 12:42 Každý motorista so zdravým pudom sebazáchovy si uvedomuje, že alkohol za volant nepatrí. No nemyslite si, že ste z obliga, ak neprekročíte hranicu trestného činu. Prísne sankcie hrozia i tak.

Slovné spojenia „alkohol“ a „návyková látka“ sa nesú naprieč celým zákonom o premávke v rôznych pádoch a kombináciách. Nielen na Slovensku, ale všade v Európe. To, že jazda s vyše jedným promile alkoholu v krvi je trestným činom a spája sa s ním množstvo nepríjemností, vieme všetci. Smutnou pravdou je aj to, že Slovač to zjavne od „jedného či dvoch, slovom dvanásť“ neodradilo.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Pre väčšinu ľudí je absolútne nepochopiteľné, ak vodič pod vplyvom havaruje a priamo ohrozí svoje deti. Bez ohľadu na pohlavie. Žiaľ, aj ženy za volantom dokážu chlastať rovnakú ligu ako muži. Všetci vedia, že ak sa odmietnu podrobiť dychovej či krvnej skúške, majú problém. Viac než jedno promile, taktiež problém. No z obliga nie sú ani tí, ktorí neprekročili jedno promile. Sankcie sú rovnako tvrdé ako pri trestnom čine. Až na to, že ak nespôsobili dopravnú nehodu, nečelia akútnej hrozbe väzenia.

Rozdiel je totiž v tom, že o sankciách pod jedným promile nerozhoduje súd, ale správny orgán polície. Polícia môže nariadiť preskúmanie odbornej, zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti, ak vodič v priebehu jedného roka spácha tri závažné priestupky, za ktoré dostal pokutu minimálne 60 eur. Za závažný priestupok platí aj jazda pod vplyvom alkoholu alebo odmietnutie vyšetrenia, pričom zákon nestanovuje žiadnu konkrétnu hranicu. Inými slovami, psychologické, psychiatrické či zdravotné vyšetrenie hrozí pri ľubovoľnej hladine alkoholu alebo návykovej látky v krvi. Podľa litery zákona policajtom stačí aj dôvodné podozrenie z jazdy v podguráženom stave.

Zostatkový alkohol: Čo zaň hrozí? Neriskujte!
Zdroj: Slov-LEX


Okrem pokuty a nepríjemností so zadržaným vodičákom a pochopiteľne aj so stratou času, musí previnilec počítať aj s ďalšími výdavkami za vyšetrenie. A tie nie sú práve nízke. Vyšetrenie po odobratí vodičského preukazu za tri priestupky za rok stojí u väčšiny dopravných psychológov 100 eur, odborné poradenstvo podľa § 91 ods. 4 zákona o premávke vyjde až na 250 eur. A hovoríme o celkom slušných sumách, ak si zoberieme fakt, že ročne dostávajú zákaz činnosti tisíce vodičov a vyšetrenia musia absolvovať päťciferné počty.

Stará mantra platí: Alkohol mení každý incident na nehodu

Tým sa však postihy ani zďaleka nekončia, a to stále hovoríme aj o vodičoch, ktorí neprekročia hranicu trestného činu. Zákon rozdeľuje incidenty v premávke na dopravné nehody a škodové udalosti. Ku škodovým udalostiam sa polícia nevolá, avšak okamžite sa mení na dopravnú nehodu, ak je jeden z účastníkov pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Triezvy vodič sa len málokedy nechá „ukecať“ opitým. Aspoň dúfame. A pokiaľ ste naklonení dohode, nerobte to. Po vytriezvení môže vinník zmeniť názor a ste v háji ako Baťa s drevákmi.

Nie je pritom podstatné, či si vodič hrkol pred nehodou alebo až po nej. Zákon totiž jasne prikazuje účastníkom nehody „zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či pred jazdou alebo počas jazdy požil alkohol alebo inú návykovú látku“. Ak tento príkaz poruší, hrozí mu pokuta od 300 do 1 300 eur a zákaz činnosti od jedného do piatich rokov. Pozor, podľa textu príslušného ustanovenia v priestupkovom zákone je polícia povinná uložiť pokutu aj zákaz činnosti. A keďže zákon v tomto prípade vôbec nešpecifikuje hladinu alkoholu v krvi, sankcie platia nezávisle od nej.

Údaje o alkohole a návykových látkach sa navyše automaticky dostávajú do evidencie dopravných nehôd a jedným z príjemcov tejto informácie je aj Slovenská kancelária poisťovateľov. Vo všeobecných poistných podmienkach sú uvedené výluky z poistného plnenia. Jednou z nich je práve alkohol. To znamená, že poisťovňa takmer s istotou zníži alebo úplne odmietne zaplatiť za opravu vozidla. Lepšie povedané, poškodenému vodičovi zaplatí, no časť alebo celú sumu bude vymáhať od vinníka. Rovnaké pravidlo platí aj pri havarijnom poistení.

Alkohol znamená aj vysoké riziko zákazu činnosti. Podľa zákona vodičák poputuje do policajného archívu v momente, ak sa vodič v stanovenom termíne nepodrobí nariadenému preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k alkoholu, návykovej látky a liekov alebo odbornému poradenstvu. Aj vtedy, ak polícia v priebehu piatich rokov dvakrát motoristu prichytí v podguráženom stave za volantom alebo sa dvakrát odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu.

Všetky tieto incidenty sa v evidencii uchovávajú až 10 rokov. Jazda v podnapitom stave sa tak nemusí vyplatiť ani v zahraničí, nakoľko polícia v ktoromkoľvek členskom štáte môže požiadať o informácie o vodičovi, vrátane záznamov o alkohole.

Zostatkový alkohol: Čo zaň hrozí? Neriskujte!
Zdroj: Slov-LEX

Nepodceňujte ani zostatkový alkohol

Mnohí vodiči sú presvedčení, že alkohol pod 0,5 promile alebo návyková látka, požitá niekoľko dní pred jazdou, neovplyvnia ich šoférske skúsenosti. Hoci tolerancia k alkoholu je veľmi individuálna, jeho požitie sa môže prejaviť v tej najhoršej možnej chvíli. Od určitej hladiny totiž nastáva tzv. tunelové videnie, zhoršuje sa sluch aj koordinácia pohybov. Zmeny môžu byť natoľko subtílne, že ich vodič nemusí hneď spozorovať. Stane sa tak obvykle až vtedy, keď je neskoro.

Ak máte za sebou „rumantickú“ noc, nepodceňujte zostatkový alkohol. Jeho odbúravanie závisí od celého radu individuálnych faktorov, ktoré sa naviac aj u jedného človeka menia doslova z hodiny na hodinu. Pokiaľ si už musíte sadnúť za volant, zmerajte si hladinu alkoholu. V predaji je nepreberné množstvo alkotesterov. I keď nie sú presné ani certifikované ako policajné, určitú predstavu predsa poskytnú. Radšej však počkajte hodinu či dve a stavte na istotu.

Ak by podnapitý vodič ohrozoval len seba, bolo by to iné. Každý má právo naložiť so svojím životom, ako sa mu ráči. Problém je však v tom, že ohrozuje svoju posádku a mnohých nevinných. Dokazujú to správy o tragických nehodách, ktoré sú na dennom poriadku. Rovnako ako hrôzu naháňajúce fotografie na internetových portáloch. Nešťastie nechodí po horách a desivá pani s kosou môže udrieť kedykoľvek. A ak je v hre alkohol, jej šance závratne stúpajú. Je to naozaj nevyhnutné?

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia