Na snímke prvý sneh tohtoročnej zimy v Bratislave 2. decembra 2019. FOTO TASR - Dano Veselský

Poradca Zohrievanie motora počas zimy: Pozor na nesprávny spôsob, môžete zaň dostať obrovskú pokutu

Foto: TASR - Dano Veselský

15.12. 2019 10:00 V zimných mesiacoch nasleduje veľa šoférov rovnaký scenár. Po príchode k vozidlu naštartujú a následne ho začnú zbavovať námrazy či snehu, pričom agregát beží na voľnobehu. Na celú vec majú jasný názor odborníci i zákony.

Mínusové teploty zasiahli v ostatných dňoch prakticky celé Slovensko. V najbližších mesiacoch si na ne musíme zvyknúť nielen my, ale tiež naše autá. Mnohým z nich robia studené štarty problémy. Zohrievanie motora počas zimy je témou, o ktorej sa často vedú medzi vodičmi polemiky. Veľká časť z nich sa drží svojej rokmi zaužívanej praxe.

Nejeden šofér nasleduje v zimných mesiacoch rovnaký scenár. Po príchode k svojmu vozidlu najprv naštartuje a následne ho začne zbavovať námrazy či snehu, pričom pohonná jednotka stále beží. Často to trvá dlhé minúty. Počas nich ľudia spúšťajú kúrenie, ale tiež elektrické vyhrievanie okien, sedadiel či volantu. Vďaka tomu si následne sadajú do ako-tak zohriateho interiéru.

Pozitívom mnohými zaužívaného scenára je vyššia teplota interiéru pri sadaní doň.
Pozitívom mnohými zaužívaného scenára je vyššia teplota interiéru pri sadaní doň.
Zdroj: AUTO BILD

Výhodou takéhoto postupu nie je podľa mnohých ľudí len príjemnejšia teplota v kabíne pri ich odchode. Považujú ho za najšetrnejší spôsob studeného štartu, nakoľko sa agregát zohrieva postupne. Dokonca sa objavili aj fundovane pôsobiace názory hovoriace o jeho prospechu z dôvodu rozťažnosti kovov v motore. Tie síce nie sú postavené úplne na vode, no na celú vec majú jasný názor odborníci a tiež zákony. Vrátane tých slovenských.

Diskusia  ()

Video

Diskusia