Poradca Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Foto: Dreamstime

22.1. 7:55 Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len vytiahnu peniaze.

V zimnom období sa výbava vozidiel rozrastá o nevyhnutné pomôcky. Napríklad, v oblastiach postihnutých snehovou kalamitou určite patrí do kufra deka či lopatka. V zásade existujú dva druhy „vychytávok“. Užitočné a zbytočné. Nemecký autoklub ADAC sa pozrel na skutočných a údajných pomocníkov v zime.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Užitočné pomôcky a rady

V prvom rade musia byť v aute metlička, škrabka, rukavice a podľa možností aj príručná lampa (baterka). V chladných regiónoch nie je od veci mať v kufri plastovú lopatu a teplú deku, ak by náhodou auto uviazlo v snehu. Príchod hasičov či iného druhu pomoci môže trvať určitý čas. V poslednom období sa obľube tešia aj krycie fólie na čelné sklo, ktoré môžu zabrániť vzniku námrazy. ADAC odporúča mať v aute náhradnú nabíjačku na mobil, aby ste mali v každom okamihu dostatok energie a mohli ste zavolať pomoc.

Špecifickým pomocníkom sú rozmrazovacie prostriedky. Ak máte rozmrazovací sprej na zámky, rozhodne ho nenechávajte v aute! Vždy ho pri mínusových teplotách majte v taške alebo vo vrecku kabáta. Ďalším prostriedkom, ktorý uľahčí život je silikónový prostriedok na ošetrenie gumových tesnení dverí, či už vo forme spreja alebo tzv. pera. Opäť platí, že prevencia je najlepšia. Ak dvere primrznú, pri otváraní pravdepodobne poškodíte tesnenie. Preto ošetrite gumu skôr, ako dôjde k najhoršiemu.

ADAC odporúča včas skontrolovať batériu v kľúči diaľkového ovládania. Podobne ako batéria v mobile sa v chlade vybíja rýchlejšie a ak je už staršia, preventívne nezaškodí vymeniť ju za novú. Pokiaľ používate vyhrievané poťahy, nezabudnite kontrolovať autobatériu, ktorá sa vzhľadom na vyšší odber energie nemusí na krátkej mestskej trase nemusí dobiť. A hoci štartovací pomocníci, tzv. boostery, čiže štartovacie káble s vlastným zdrojom, nemusia byť najúčinnejšie, vždy sú lepšie ako zostať niekde trčať s vybitou batériou.

Zbytočnosti, ktoré nemusíte kupovať

Do tejto kategórie patria zväčša vyhrievané „vychytávky“. Jedným z nich je vyhrievaná škrabka. Obvykle sa totiž nezahreje dostatočne, aby reálne prispela k rýchlejšiemu odstráneniu ľadu. Naviac ide o plastovú vecičku a teda špirála sa nemôže rozpáliť, nakoľko by sa, pochopiteľne, plast roztavil. Jedenkrát vidieť je lepšie než stokrát počuť. Nasledujúce video hovorí jasnou rečou.

Oveľa užitočnejší a zrejme aj lacnejší je rozmrazovač v spreji, obyčajná škrabka a trpezlivosť. Na podobnú úroveň možno zaradiť aj elektrický rozmrazovač zámkov. Obvykle sa totiž nezahreje dostatočne, aby reálne niečo vyriešil. Oveľa lepšie je použiť tradičné rozmrazovače a pri umývaní auta prelepiť zámky, aby sa do nich nedostala voda.

Elektrické rozmrazovače zámkov nebývajú veľmi účinné (ilustračná snímka)
Elektrické rozmrazovače zámkov nebývajú veľmi účinné (ilustračná snímka)
Zdroj: Lescars

Vyhrievané ostrekovacie trysky môžu síce ochrániť samotné otvory, no obvykle nezabránia vzniku ľadu v zásobníku a vedení. Ponorné ohrievače alebo ohrev vedenia sú zväčša málo účinné. Oveľa užitočnejšie je udržiavať dostatočne plný zásobník kvapaliny. Ak predsa vznikne ľad, chce to len trpezlivosť. Za normálnych okolností sa ľad roztopí od tepla motora a potom je potrebné už len púšťať ostrekovač. To pochopiteľne vyžaduje aj náhradnú náplň v kufri.

A potom tu máme kuchynské recepty, ktoré majú urýchliť odmrazenie skiel. Ten najjednoduchší je horúca voda. ADAC rozhodne od toho odrádza, nakoľko prudký teplotný rozdiel môže viesť k popraskaniu alebo nevratnému poškodeniu. Niektorí motoristi sa snažia namiešať si vlastnú ostrekovaciu kvapalinu. Zmes obyčajného saponátu a liehu nemusí mať dostatočnú čistiacu schopnosť a naviac vzniká riziko poškodenia plastov a gumových tesnení. Oveľa praktickejšie, i keď možno o čosi drahšie, je použiť overenú ostrekovaciu kvapalinu a riediť podľa teplôt.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia