A práve preto je dôležité v zime umývať auto čo najčastejšie. Väčšina majiteľov svojmu vozidlu zaobstará len sezónne obutie a prevádzkové kvapaliny s nižším bodom tuhnutia. Existujú však možnosti, ako pre ochranu auta pred nástrahami zimy urobiť viac. Ani vy predsa nevymeníte iba sveter za bundu, tak prečo nedopriať aj svojmu autu a ušetriť na následných opravách?

Vozidlo sa počas chladných mesiacov pravidelne stretáva s mokrým prostredím, zamŕzajúcou vodou, soľou, štrkom a ďalšími posypovými materiálmi. Na ne sa navyše často viažu rôzne nečistoty či chemikálie a spoločne sa tieto prvky snažia o napádanie exteriéru automobilu. Výsledkom ich pôsobenia je oxidácia laku, hrdzavenie plechu a degradácia plastov. Možno eľa z vás vníma lak auta iba ako peknú farbu, no ide o citlivú súčasť auta, ktorú treba náležite chrániť.

Dôkladná sprcha ako základ

Ako teda zabrániť nepríjemnému pôsobeniu zimy na auto? Najlepšie je obliecť ho do odevu, ktorý odolá sezónnym nástrahám a ponechá auto bez poškodení. Základom ochrany je očista auta. Automatizovaná umývacia linka ani bežné ručné opláchnutie však nestačia.

V zime umývajte auto tak často, ako je to možné.
Zdroj: Archív

Klasické umytie je iba prvým krokom k čistote auta, keďže voda so šampónom všetko odstrániť nedokážu. Príkladom sú malé čiastočky asfaltu či smoly, ktoré sa zvyknú usádzať v blízkosti kolies a treba na nich zaútočiť špeciálnym prípravkom. Celé auto je dobré vyčistiť tzv. clay hlinou, ktorá dokáže z laku i skla spoľahlivo vytiahnuť rôzne kontaminácie. Prekrytie nečistôt ochranou by spôsobilo ich dlhodobé usadenie v laku a súvisiace poškodenie.

Nevyhnutným procesom je leštenie, na ktoré nie je najlepší čas v lete, ale aj pred príchodom zimy. Vtedy má naleštenie okrem estetického aj najväčší praktický význam, keďže ošetrený lak sa v náročnom období lepšie umýva a zároveň tvorí lepší podklad pre sezónnu ochrannú vrstvu. Ryhy v ňom sú navyše miestom, kde sa usádzajú čiastočky špiny, soli a chémie. Tie nepozorovane hryzú do povrchu karosérie.

V zime umývajte auto tak často, ako je to možné.
Zdroj: Archív

Očistené a vyleštené auto je pripravené na obliekanie. Druhotný povrch auto chráni nielen pred mechanickým poškodením a pôsobením chémie, mnohé produkty majú aj hydrofóbnu funkciu, teda lepšie odpudzujú vodu. Vďaka tomu sa takto ošetrený automobil podstatne ľahšie čistí od chronických zimných chorôb v podobe snehu, ľadu a námrazy. Pri ich ledabolom odstraňovaní možno na laku i sklách spôsobiť ryhy a poškodenia. Pred čistením je lepšie auto zvnútra predhriať, aby sa primrznutý materiál uvoľnil.

Konfekcia ochranných prvkov obsahuje niekoľko rôznych modelov. Základným a zároveň najrozšírenejším je vosk. Pre letnú sezónu je úplne postačujúci, no v zime je jeho odolnosť chemickými posypmi výrazne znížená a voskový povrch má zníženú trvácnosť. Napriek tomu je iste lepší než žiadna ochrana. Podľa Erika Gajdoša z firmy Gajdoš Autolesk je na zimu dobré auto kvalitne navoskovať a počas nej dať vosk aspoň jedenkrát obnoviť. Pri umývaní treba používať pH neutrálny šampón, ktorý vrstvu vosku nenarúša.

V zime umývajte auto tak často, ako je to možné.
Zdroj: Archív

Trvácnejšou voľbou než vosk sú tzv. sealanty, špeciálne produkty často vytvorené na báze nanotechnológií. Sú podstatne odolnejšie a auto dokážu bezpečne chrániť aj jeden rok. Existujú samostatné verzie pre karosériu, plastové časti aj okná. V porovnaní s voskom nájdeme lacnejšie aj drahšie alternatívy, závisí to od výrobcu a modelu. Čerstvou novinkou v oblasti ochrany laku je tekuté sklo, ktoré pomocou chemickej reakcie vytvorí na povrchu laku tvrdú a trvácnu vrstvu. Vhodná je najmä na najviac exponované časti karosérie ako napr. predná kapota.

Pôsobeniu zimy sú vydané napospas aj kolesá. Disky sa dajú pred ňou chrániť patričným produktom a ochranu možno ľahko aplikovať aj na pneumatiky, pre ktoré je určený tzv. tyre dresing. Ten ich udržiava pružné a predlžuje ich životnosť. To isté platí pre gumové tesnenia, ktoré inak často primŕzajú a pri neopatrnej manipulácii hrozí ich úplná devastácia.

V zime umývajte auto tak často, ako je to možné.
Zdroj: Archív

Dôkladné ošetrenie si vyžaduje odborné ruky

Viaceré z opisovaných procedúr nie sú jednoduché a urobiť ich naozaj kvalitne sa hockomu nepodarí. Zimnú ochranu auta je preto lepšie nechať na povolaných ľudí. Na slovenskom trhu pôsobí viacero firiem, ktoré ponúkajú potrebné produkty i služby. No a koľko zimnému obliekaniu venovať? Všetko závisí od stavu vozidla. Povrch s množstvom kontaminácií a škrabancov si vyžaduje väčší počet procedúr, čo sa odráža na potrebnom čase i cene.

Počítať však treba minimálne s polovicou dňa a nákladmi od sto eur. Stovka nie je malý peniaz a z krátkodobého hľadiska sa môžu zdať tieto výdavky ako neopodstatnené. Kvalitnou zimnou prípravou však možno výrazne predĺžiť čas, kedy auto vyzerá takmer ako nové, teda nemá zbytočné estetické nedostatky či hrdzu.