ikona

Poradca Zamrznutá ručná brzda: Mýtus či realita?

Foto: YourMechanic

4.1. 2017 14:00 Nájde sa veľa vodičov, ktorí vedome či nevedome pri parkovaní vozidla používajú ručnú brzdu. Tento zvyk sa im však môže vypomstiť, najmä počas súčasných mrazivých dní.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu by teplota na mnohých miestach Slovenska mohla v najbližších dňoch klesnúť hlboko pod úroveň -10° C. Treba si uvedomiť, že pri silných mrazoch trpia nielen ľudia, studený vzduch si daň môže vybrať aj na automobiloch. Okrem iných problémov je veľmi nepríjemným fenoménom aj primŕzanie ručnej brzdy.

V prípade manuálnej ručnej brzdy s mechanickou koncepciou môže zamrznúť aj lanko, ktorým brzdy ovládate
V prípade manuálnej ručnej brzdy s mechanickou koncepciou môže zamrznúť aj lanko, ktorým brzdy ovládate
Zdroj: YouMechanic

Našťastie sa tomuto javu dá veľmi ľahko vyhnúť, ideálnym riešením je samozrejme parkovanie vo vyhrievanej garáži, nie každý však takou disponuje. Stačí preto, ak ručnú brzdu počas mrazivých dní jednoducho nebudete používať. V prípade, že si ju váš automobil po vypnutí motora zaťahuje automaticky, nezabudnite ju manuálne uvoľniť. Zaradený prvý rýchlostný stupeň, či na samočinnej prevodovke stupeň “P”, auto bez problémov udržia v pokoji aj na kopci.

Niekedy sa však človek jednoducho pozabudne a ručnú brzdu zo zvyku, resp. z nepozornosti, zatiahne. Po návrate do vozidla zistí, že jedna, v niektorých prípadoch aj obe nápravy, sú zablokované a jazda s vozidlom je nemožná, prípadne nebezpečná. Ako sa takáto situácia dá riešiť?

Ako uvoľniť zamrznutú ručnú brzdu

  • Naštartujte vozidlo. Všetky komponenty vozidla sa po naštartovaní pomaly zahrievajú, je možné, že teplo motora po niekoľkých minútach rozmrazí aj brzdovú sústavu.

  • Poklepkajte po brzdách. Tenká vrstva ľadu sa vďaka malým vibráciam môže rozpadnúť a uvoľniť. Kladivko nie je bežnou súčasťou automobilov, pomôcť vám môže napríklad aj kľúč zo sady na opravu defektu, resp. výmenu kolesa.

  • Pobúchajte po náboji kolesa. Poriadna rana kladivom či iným ťažkým predmetom do stredu kolesa môže urobiť divy. Platí to čo v predchádzajúcom bode, ľad sa môže vďaka vibráciam rozpadnúť.
  • Uvoľňujte a zaťahujte ručnú brzdu. Opakované uvoľňovanie a zaťahovanie ručnej brzdy môže rozmliaždiť ľad držiaci sa na segmentoch brzdy.

  • Skúste sa jemne pohnúť. Je pravdepodobné, že kolesá sa napríklad na klzkej snehovej či ľadovej pokrývke týmto spôsobom neodblokujú, no v prípade, že stojíte na betóne či asfalte, by ste ich mohli uvoľniť.

  • Zahrejte podvozok vozidla. V prípade, že je vaše vozidlo obklopené dostatočným množstvom snehu, môžete pod autom vytvoriť tepelný tunel. Obhádžte automobil spredu, zboku aj zozadu snehom tak, aby sa teplo akumulovalo pod podvozkom vozidla. Toto riešenie nie je príliš praktické, no môže vám ušetriť drahocenný čas.

  • Nezaťahujte ručnú brzdu. Uvedomujeme si, že túto radu sme už spomínali, no prevencia je najlepším liekom. Počas mrazivých dní sa jednoducho snažte ručnú brzdu nepoužívať. Môžete sa vďaka tomu vyhnúť množstvu nepríjemných problémov.

Prečo vlastne ručná brzda zvykne zamrznúť? Dôvodov je hneď niekoľko,  prvom rade ide o spomínaný arktický vzduch, v druhom rade o jemnú vlhkosť na kotúčoch brzdy. Stačí, ak ručnou brzdou stiahnete čeľuste brzdových strmeňov, resp. v prípade bubnových bŕzd roztiahnete, a pohroma je na svete.

Jednotlivé diely k sebe primrznú a už o krátky čas sa nemusia dať uvoľniť. V prípade mechanickej koncepcie ručnej brzdy môže zamrznúť napríklad aj lanko, ktorým brzdové segmenty ovládate. Stalo sa vám už niekedy, že vám ručná brzda zamrzla? Ako ste tento problém riešili vy?

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia