Blíži sa dovolenková sezóna a tak si zrejme hovoríte, že je načase si zistiť, koľko stoja v jednotlivých krajinách diaľničné známky, resp. mýtne poplatky. Kedysi sme zvykli mávať z čelného okna výstavnú skriňu nálepiek, ktoré dávali jasne najavo, ktorými krajinami sme prechádzali. Väčšinou sa naša cesta začína Rakúskom alebo Maďarskom, pokračuje cez Slovinsko/ Švajčiarsko, Bulharsko a ďalšie krajiny.

Možno vám klasický spôsob zakúpenia diaľničnej nálepky nevadí, práve naopak, vyhovuje vám. Z opačného pohľadu ide ale o trošku nepohodlné riešenie pri cestovaní, napríklad v strede sezóny, kedy sú na čerpacích staniciach či hraniciach desiatky ďalších vozidiel a ľudí, ktorí nevyužili možnosť platby cez internet alebo aplikáciu.

Ďalšia vec je, že každá krajina má presne svoj návod a pokyny, kde musí byť nálepka umiestnená. Niektoré sa lepia priamo pod spätné zrkadlo, iné vpravo alebo vľavo, niektoré dokonca na bok. Musíte si dávať pozor aj na to, aby ste zadali evidenčné číslo, iné zasa vyžadujú príslušné dierkovanie s vyznačením dátumom exspirácie a niekedy si treba ponechať aj „odpadovú“ časť v prípade kontroly.

Hraničný priechod - ilustračná foto.
Zdroj: Jaroslav Novák

Zdá sa vám to zložité? Vo väčšine krajín majú našťastie spustený online systém, v ktorom si môžete pohodlne naklikať všetky údaje na jednu stránku a diaľničná známka je v e-maili aj "na aute". V týchto dynamických a digitálnych časoch je vypisovanie potvrdeniek a nalepovanie nálepiek iba stratou času. Informácie z elektronického systému sa presunú do príslušnej databázy a ak vás na diaľnici zachytí kamera, podľa načítania evidenčnej značky presne vie, či ste zaplatili alebo nie. Jednoduché však? Nie pre každého!

Rakúsko je výnimka

Na Slovensku aj v Českej republike je zakúpenie diaľničnej známky cez internet záležitosťou niekoľkých sekúnd. Jednoducho prejdete do internetového obchodu, vyberiete typ známky, dátum, napíšete EČV vozidla, zaplatíte a je hotovo. Naši západní susedia majú troška zabrzdený systém, i keď na prvý pohľad pôsobí podobne ako u nás.

Na webe Asfinag.at máte na výber samozrejme podobné možnosti ako u nás. V troch odsekoch sa dokonca píše, aké obrovské výhody prináša elektronická vineta a ako si ju môžete kúpiť kdekoľvek na svete, dokonca aj cez aplikáciu. Moderné však? Až do chvíle, kým neobjavíte na stránke poznámku, že na známku sa viaže 18-dňová ochranná lehota pre spotrebiteľa. Ochrana na 18 dní? Kvitujem vodičov, čo si tieto veci dokážu skutočne naplánovať mesiac vopred, ale 18 dní už je príliš.

Cenník za rakúsku diaľničnú známku
Zdroj: Asfinag.at

Ide o to, že podľa konkrétneho rakúskeho výkladu európskych spotrebiteľských predpisov má zákazník, rovnako ako pri iných nákupoch online, možnosť vrátiť zakúpený tovar do 14 dní. Aby túto ochranu neohrozili ani diaľničné spoločnosti, vašu objednávku na diaľničnú známku vybavia až za 18 dní, keby ste si to náhodou rozmysleli.

Navyše, ak iba zaškrtnete ako vždy políčko „Prečítal som si a súhlasím s obchodnými podmienkami..“ a nevšimnete si, že kupujete známku, ktorá bude platiť až o 18 dní a vyrazíte na diaľnicu, príde vám pokuta vo výške 120 eur. Tento zvláštny elektronický systém nechápeme.

Ideálnym riešením, najlepším zrejme pre rakúskych občanov, by bolo pridať niekde súhlas s tým, že človek že chce upustiť od 18-dňovej lehoty a chce ju začať používať odo dňa zaplatenia. Preto bude možno pre vás predsa len lepšie riešenie v podobe nálepky, alebo si objednať známku presne 18 dní vopred.