V niektorých prípadoch môže byť tankovanie prémiového paliva len vyhadzovanie peňazí
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Vysoká spotreba paliva? Toto je top 12 dôvodov, kvôli ktorým na pumpe necháte peniaze navyše

Foto: Dreamstime

19.8. 13:03 Vysoká spotreba paliva patrí medzi javy, ktoré dokážu majiteľovi auta naozaj znepríjemniť život. Tento problém môže potrápiť obzvlášť šoférov, ktorí si pri kúpe automobilu dali záležať na tom, aby ich auto malo čo najnižšiu spotrebu, ostatné vlastnosti vozidla nemuseli byť také dôležité.

Na našich cestách bežne stretávame väčšie percento vodičov, ktorým záleží viac na spotrebe paliva, než na výkone či jazdných vlastnostiach automobilu. Ďalším faktorom, ktorý prispieva k narastajúcemu počtu takýchto šoférov, sú aj ceny pohonných hmôt, ktoré neustále rastú. 

Spotreba paliva automobilu, respektíve jeho motora, nie je po celú životnosť nemenná a ovplyvňuje ju celý rad rôznych faktorov. Môže ísť o rôzne poruchy, štýl jazdy, zlý medzikus (zlého šoféra), poveternostné podmienky, vek automobilu alebo agregátu a jeho komponentov.

  Vysoká spotreba paliva však nemusí byť zapríčinená len zlým stavom auta, či prípadne zlým šoférom a jeho jazdou. Medzi časté problémy s apetítom vozidla totiž môžeme zaradiť fakt, že výrobcom udávaná spotreba uvedená v technickom preukaze automobilu ani zďaleka nemusí zodpovedať reálnym hodnotám počas jazdy v skutočnej premávke a nie v laboratóriu. S týmto faktorom sa môžete stretnúť pomerne často, a to najmä pri malých downsizingových motoroch.

Ak má vaše auto dlhodobo zbytočne vysoký apetít, môžete na čerpacej stanici nechávať aj desiatky eur navyše úplne zbytočne.
Autor

Ak však pravidelne sledujete spotrebu svojho automobilu a všimli ste si jej značný nárast, znamená to len dve veci. Tou prvou je fakt, že ste zmenili váš štýl jazdy a tou druhou zas problém či porucha motora alebo jeho komponentov, ktoré spôsobujú vyššiu spotrebu paliva.

 Pozrime sa na príčiny, ktoré spôsobujú  vysokú spotrebu paliva:

1. Nevhodný štýl jazdy:

Ako sme už spomínali, medzi najčastejšie problémy, ktoré môžu stáť za vysokou spotrebou paliva, môžeme zaradiť  takzvanú "poruchu medzikusu”. Nejde však o chybu motora alebo jeho komponentov, ale práve o  zlého šoféra a jeho nevhodný štýl jazdy. Koľkých ľudí ste už videli jazdiť po meste so zaradenou trojkou aj keď mohli preradiť na vyšší prevodový stupeň? Tým však nemyslíme jazdu za každú cenu na najvyššom prevodovom stupni. Podtáčať motor a trápiť ho na vysokom prevodovom stupni pri veľmi nízkych otáčkach je z hľadiska spotreby a životnosti komponentov ešte horšie. To isté platí o jazde štýlom brzda-plyn, nie je príliš dobrým spôsobom ako ušetriť na pohonných hmotách. Ak ste si však istý, že štýl vašej jazdy ste nezmenili, no spotreba paliva narástla, je potrebné hľadať problém niekde inde.

2. Odpor vzduchu:

Medzi ďalšie náhle problémy so zvýšenou spotrebou paliva môžeme zaradiť napríklad montáž strešného nosiča. Na spotrebu paliva totiž okrem iného výrazne vplýva aerodynamický odpor, ktorý sa zvyšuje prepravou batožiny, bicyklov, lyží či iných nepotrebných vecí na streche automobilu. Za zvýšeným aerodynamickým odporom však stoja aj stiahnuté bočné okná či otvorené strešné okno. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim aerodynamický odpor a tým aj spotrebu paliva sú uvoľnené podbehy a spodný kryt motora.

3. Podhustené pneumatiky:

Nesprávne nahustenie pneumatík výrazne ovplyvňuje spotrebu paliva. Ak je totiž tlak v pneumatikách nižší, zvyšuje sa valivý odpor a tým aj spotreba paliva. Práve preto je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách a v prípade potreby dofúkať pneumatiky na predpísaný tlak, ktorý môžete nájsť na štítku umiestnenom spravidla na šoférových dverách. Nesprávny tlak v pneumatikách však nezvyšuje len samotnú spotrebu paliva, ale taktiež zhoršuje jazdné vlastnosti automobilu a v neposlednom rade výrazne prispieva k rýchlejšiemu opotrebovaniu pneumatík. V konečnom dôsledku teda nebude vyššia spotreba paliva jediným problémom, ktorý vás bude trápiť.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia