Peľový filter má za úlohu filtrovať vzduch vháňaný do kabíny automobilu.
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Výmena peľového filtra: Máte problém so zahmlievaním čelného skla a zápachom z ventilácie?

Foto: Denis Milo

10.10. 6:36 Pokiaľ vás trápia zahmlené sklá vo vašom aute, nezúfajte. Náprava tohto problému môže byť veľmi jednoduchá.

Peľový filter, tiež nazývaný aj ako kabínový filter, je súčasťou každého auta. Tento filter ma za úlohu čistiť vzduch vháňaný do kabíny vozidla cez ventiláciu, pričom dokáže zachytiť aj tie najmenšie častice prachu. Kabínové filtre rozdeľujeme na papierové, ktoré slúžia len na filtráciu vzduchu od prachu a nečistôt a tie s aktívnym uhlím, ktoré okrem filtrácie pohlcujú zápachy a plyny.

Na peľový filter by ste nemali zabúdať pri každej pravidelnej výmene oleja. Meniť by sa totiž mal každých 15 až 20 tisíc kilometrov. Jeho zlý stav sa môže prejavovať zahmlievaním okien a nepríjemným zápachom v kabíne prejavujúcim sa po zapnutí ventilácie. V takomto prípade nezaškodí jeho vizuálna kontrola a následná výmena. Jeho cena je len pár eur v závislosti jeho typu, ale tiež modelu auta.

Pozrime sa, aké ľahké ho je vymeniť:

Pozrime sa spolu na jednoduchý návod na výmenu kabínového filtra.
Pozrime sa spolu na jednoduchý návod na výmenu kabínového filtra.
Zdroj: Denis Milo

My sme si na výmenu peľového filtra vybrali starý Volkswagen Passat B5 1.9 TDi. Pri tomto vozidle je výmena veľmi jednoduchá. To však neznamená, že pri iných, novších automobiloch je náhrada starého kabínového filtra za nový náročnejšia. Všetko však záleží od značky a daného modelu. Vo väčšine prípadov ale ide o banálnu a jednoduchú záležitosť, ktorú si opíšeme v nasledujúcich bodoch.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia