Foto: Denis Milo
Denis Milo
Denis Milo

Badge photostory Výmena motorového oleja: Ako ju zvládnuť na vlastnú päsť a za pár peňazí?

Foto: Denis Milo

20.8. 8:00 Výmena motorového oleja je pre technicky znalých motoristov banálna záležitosť. Menej zdatným však môže pripadať, že ide o komplikovanú a ťažkú drinu plnú špiny.

Olej ako taký patrí medzi najdôležitejšie prevádzkové kvapaliny v motore, čo je dôvod, prečo by ste mu mali venovať pozornosť a včas ho meniť. Toto mazivo totiž plní hneď niekoľko funkcií: mazaciu, chladiacu, čistiacu, tesniacu a v neposlednom rade aj antikoróznu. Časom však olej degraduje a stráca svoje vlastnosti, čo pohonnej jednotke rozhodne neprospieva, pretože sa tak rýchlejšie opotrebúva. Preto ho treba pravidelne meniť.

Ak ste sa rozhodli motorový olej vymeniť doma, no nie ste si stopercentne istý celým úoknom, máme pre vás jednoduchý fotonávod. Nie je to nič náročné, stačí ak máte chuť a chvíľu čas. Nielen, že tak ušetríte peniaze, ktoré by ste zaplatili za prácu automechanikovi, ale zároveň sa priučíte niečomu novému. Nakoniec, možno sa vám výmena oleja zapáči na toľko, že už s takouto banálnou vecou do servisu nikdy nepôjdete. Ako ju teda zvládnuť na vlastnú päsť a za pár peňazí?

Čo všetko budete potrebovať?

Foto: Denis Milo
Foto: Denis Milo
Zdroj: Denis Milo

Tak ako pri každej oprave by vám nemala chýbať univerzálna sada nadstavcov, pretože každá skrutka či matka môže mať na rôznych autách inú veľkosť. Ďalej budete potrebovať kľúč na olejový filter, samotný filter a, samozrejme, nový motorový olej. Ten si viete zakúpiť v akomkoľvek obchode s autopríslušenstvom, pričom pokiaľ neviete presnú špecifikáciu, predajcovia vám podľa VIN čísla vyhľadajú, aký motorový olej je do vášho auta správny a koľko ho budete potrebovať.

Pred tým, ako sa však vrhnete na samotnú výmenu, by ste mali svoje auto vziať na krátku jazdu, prípadne ho nechať naštartované pár minút. Olej sa totiž mení zásadne pri zohriatom motore, vďaka čomu sa zaručí, že ho vytečie čo najviac. Po zohriatí agregátu môžete začať s výmenou motorového oleja. Najskôr si vozidlo zdvihneme na zdvihák, no keďže my sme vymieňali olej na starom VW Passate B5, kde je výpustná skrutka olejovej vane veľmi ľahko dostupná aj bez zdvihnutia auta, neurobili sme tak.  

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia