Aj keď je možno pre vás výfuk iba akousi odpadovou rúrou, verte, že to nie je iba obyčajná železná trubka. Jeho úlohou je zabezpečiť odvod spalín z motora, pretože bez toho by motor nedokázal efektívne fungovať. Rovnako ako lekár, ktorý kontroluje vaše životné funkcie, môže farba dymu z výfukového potrubia povedať mechanikovi presnú príčinu problému. Ak máte pocit, že za autom sa tvorí nadmerné množstvo dymu, môžete si byť istý, že to spôsobuje nejaký problém v motorovom priestore a mali by ste ho čo najskôr opraviť. V závislosti od farby dymu ale môžete diagnostikovať, aké ťažkosti vaše auto trápia.

Biely dym

Obzvlášť v zimnom období počas chladného rána uvidíte, že vám z výfuku vychádza biely dym, zatiaľ čo sa motor zahrieva. V zásade ide iba o paru, ktorej sa netreba báť. Ak ale aj po zahriatí motora z výfuku vychádza hustejší biely dym, respektíve sa prejavuje aj v plusových teplotách, máte problém. Husté oblaky bieleho dymu sú často spôsobené únikom chladiacej kvapaliny. Následky môžu byť rôzne – prasknutý blok motora alebo vyfúknuté tesnenie hlavy. Ani jeden zo scenárov nemá príliš šťastný koniec a ak nie ste z fachu, určite nechajte opravu na odborníka.

Ak pri pohľade do spätného zrkadla uvidíte hustý biely dym, mali by ste zastaviť a zavolať svojmu mechanikovi a opísať situáciu, ktorej ste svedkom. Možno že vám povie, že auto sa už nesmie ani pohnúť a treba zavolať odťahovú službu. Nejde o lacnú opravu a preto by ste takéto dymové signály určite nemali odignorovať mávnutím ruky. V niektorých prípadoch môže byť potrebná výmena celého motora, a to je úkon, ktorý nechce platiť nikto z nás.