Počas letnej sezóny nadmerne zaťažujú lak vozidla vysoké teploty, pričom na povrchu môže byť teplota od 60 °C a vyššie. Farba pokrývajúca jednotlivé komponenty vplyvom tepla zmäkne, takže lak sa roztiahne a jeho ochranná funkcia stráca účinnosť. Večer, keď teploty zasa klesajú, farba vychladne a začne sa sťahovať.

Zdroj: Shutterstock

Problém nastáva vtedy, keď sa počas dňa nalepia na auto nečistoty, ich časť dokonca môže zostať nalepená vo vnútri. Oveľa vážnejší problém ale nastáva v prípade zachytenia hmyzu alebo vtáčieho trusu. Čím dlhšie budete čakať s ich odstránením, tým väčšie škody spôsobia. Napríklad trus ponechaný na vozidle v niekoľkohodinovej horúčave už môže navždy poškodiť ochrannú vrstvu.

Preto vám odporúčame, aby ste si nepridávali zbytočné starosti a túto nečistotu odstránili papierovou utierkou, ktorá je namočená trochou vody. Ideálne je nosiť v aute handričku z mikrovlákna, na ktorú netreba tlačiť, pretože trus je často dosť kyslý na to, aby poškriabal farbu.

Zdroj: Shutterstock

A čo mušky? Hmyz nalepený na prednej časti vozidla síce môže vyzerať neškodne, ale nie je to tak. V podstate platí to isté, čo pri vtáčom truse. Čím dlhšie budete čakať, tým to bude horšie. Ideálne riešenie je čo najrýchlejšie auto umyť. Uvedomujeme si, že túto možnosť väčšina vodičov po dlhšej ceste posúva na druhú koľaj, no je to to najlepšie, čo môžete urobiť.

Efektívnou prevenciou je ochrana laku, ktorú vám dokáže poskytnúť odborník alebo to môžete skúsiť aj doma. Vytvorením neviditeľnej vrstvy na karosérii bojujete proti všetkým vonkajším útokom. Na výber máte niekoľko možností - voskovanie, keramická ochrana alebo rôzne typy fólií. Samotný výber ochrany je na vás, vašich preferenciách a sume, ktorú chcete do auta investovať