Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková

Poradca Nový radar rozpozná, že za jazdy telefonujete

Foto: Soňa Zverková

5.10. 2014 18:00 Na svet prichádza nová technológia, ktorá polícii umožní odhaliť vodiča, ktorý počas šoférovania telefonuje alebo posielania SMS. Čo na túto novinku hovoria slovenské inštitúcie?

Vidieť na ceste policajta s prenosným radarom nie je nič nezvyčajné. V blízkej budúcnosti však už nikto nebude vedieť, či to, čo sa na neho pozerá je „normálny“ radar alebo novinka, ktorá onedlho uzrie svetlo sveta. Americká spoločnosť ComSonics vyvíja zaujímavú radarovú technológiu, ktorá umožní polícii nachytať vodičov pri telefonovaní alebo posielaní SMS počas jazdy.

Táto technológia dokáže analýzou frekvenčného pásma na základe signálov, ktoré vychádzajú z vozidla, určiť, že niekto vo vnútri používa mobilný telefón. Ako sa portál PilotOnline.com odvoláva na predstaviteľa spoločnosti Malcolma McIntyreho, zariadenia pracujúce na podobnom princípe využívajú napríklad opravári pri hľadaní prerušených alebo poškodených káblov.

Ajhľa, policajti merajú rýchlosť. Alebo nie
Ajhľa, policajti merajú rýchlosť. Alebo nie
Zdroj: Soňa Zverková

Hoci textové správy, hovor alebo prenos dát vytvára rozdielne frekvenčné signály, nové zariadenie ich dokáže rozlíšiť. Podľa McIntyreho sa firma pripravuje na sériovú výrobu, i keď ešte zostávajú určité prekážky, najmä schválenie prístroja príslušnými úradmi. V súvislosti s ním vznikli aj obavy z narušenia súkromia, McIntyre však tvrdí, že zariadenie nedokáže odhaliť obsah vysielania. Okrem toho vzniká aj otázka, či prístroj dokáže rozlíšiť, kto vo vozidle používa telefón. Odpoveď na ňu je dôležitá najmä vtedy, ak sa vo vozidle nachádza viac osôb.

Čo na to slovenské inštitúcie?

Naše ministerstvo vnútra informáciu o novej technológii zaregistrovalo. Podľa hovorcu Ivana Netíka sú podobné technológie novinkou, ktorá sa momentálne testuje aj v západnej Európe. „Ministerstvo vnútra SR sa nebráni inováciám a pokiaľ sa testami osvedčia, nevylučujeme, že tieto technológie v budúcnosti obstaráme,“ povedal Ivan Netík.

Nateraz však ministerstvo nákup technológie neplánuje. Podľa Netíka polícia disponuje 232 radarmi, z ktorých 57 je zabudovaných vo vozidle a 175 sú ručné, tzv. „pištoľové“. K nim onedlho pribudne ďalších 25 moderných radarov, vrátane pätnástich prístrojov Polkam 10, ktoré sú schopné merať aj v noci a za zníženej viditeľnosti a zachytia viacero jazdných pruhov, vrátane protismeru.

Facebook like button

Diskusia  ()

Video

Diskusia