ikona

Poradca Predchádzanie: Túto chybu robia vodiči často

Foto: AUTO BILD

13.4. 2017 11:05 Predchádzanie je spojené s rizikom. Na to, aby vodič bezpečne tento manéver zvládol, potrebuje viac než skúsenosti. Vo videu vidieť, že motorista pri Trenčíne vyhodnotil situáciu chybne, čo mohlo viesť k vážnej nehode. Prinášame 10 tipov, ako sa podobnému omylu vyhnúť.

Predchádzanie patrí medzi najnebezpečnejšie manévre vôbec, nakoľko riziko čelnej zrážky alebo straty kontroly nad vozidlom rastie priamo úmerne zložitosti terénu. V súvislosti so skúsenosťami zas platí nepriama úmera: čím menej skúsený vodič, tým je riziko väčšie.

To, ako nebezpečné môže byť predchádzanie, svedčí aj nasledujúce video, ktoré nám poslal jeden z našich čitateľov. Situáciu natočil na svoju palubnú kameru na ceste z Trenčianskych Mitíc smerom na Trenčín. Ide o nebezpečný úsek, kde podľa jeho vlastných slov opakovane dochádza k nehodám alebo kritickým situáciám. Ako dodal, vodič bielej Octavie jazdil po celý čas slušne a nikoho neohrozoval. Nanešťastie v tomto prípade vodič neodhadol rýchlosť protiidúceho kamiónu, čo sa mu mohlo stať osudným.

Najprv sa pozrime na zaznamenanú situáciu z pohľadu zákona o premávke. Tohto konkrétneho prípadu sa týka zákaz predchádzania, ak by vodič ohrozil alebo obmedzil protiidúce vozidlo alebo ohrozil iného účastníka cestnej premávky. Za tento priestupok účtuje polícia blokovú pokutu 150 eur a pokiaľ by došlo k nehode, vec automaticky postupuje do správneho konania. Podľa priestupkového zákona, ak vodič poruší zákon, v dôsledku čoho vznikne nehoda spojená s poškodením zdravia alebo majetku, môže polícia uložiť pokutu od 150 do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.

Predchádzanie je rizikové predovšetkým preto, že odhad vzdialenosti a najmä rýchlosti protiidúceho vozidla je závislé v prvom rade od skúseností vodiča. Dobrý vodič by si mal vždy uvedomovať nielen svoje schopnosti, ale aj limity a jazdné vlastnosti svojho vozidla. A pochopiteľne aj stav vozovky a terén. Úplne inak sa bude vozidlo správať na suchom a inak na mokrom povrchu a pochopiteľne do hry vstupuje aj konfigurácia terénu. Inými slovami, na rovnom úseku dolu kopcom to ľavou zadnou zvládne aj rozheganá Felicia, hore kopcom a v krátkych úsekoch medzi zákrutami je to už iný príbeh. V prípade predchádzania platí staré dobré pravidlo: dvakrát meraj a raz rež. Radšej prísť do cieľa neskoro, ako neprísť vôbec.

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Rady a tipy pri predchádzaní

1. Udržiavajte väčšiu vzdialenosť

Nikdy sa nelepte na vozidlo, ktoré chcete predchádzať. Po prvé, čím ste bližšie, tým máte horší výhľad na situáciu pred sebou. Po druhé, môžete tým znervózniť vodiča vozidla, ktoré chcete predísť. Keďže neviete, čo je to za človeka, môže zareagovať nepredvídateľne. A po tretie, väčšia vzdialenosť vám poskytne priestor pre akceleráciu, čím sa celý manéver urýchli.

2. Poznáte jazdné vlastnosti svojho vozidla?

Á propos, akcelerácia. Predpokladom pre definíciu dobrého vodiča je nielen schopnosť rozmýšľať ako vodič, ale aj poznanie vlastných schopností a jazdných vlastností vozidla. Pri predchádzaní je alfou a omegou zrýchlenie na jednotlivých rýchlostných stupňoch. Sledujete preto, aký „kvalt“ máte zaradený, či netreba podradiť na nižší rýchlostný stupeň, ktorý poskytne oveľa lepšiu akceleráciu.

3. Viete, čo sa nachádza pred predchádzaným vozidlom?

Pred manévrom vždy pozorne zhodnoťte situáciu pred predchádzaným vozidlom. Pokiaľ je to kamión, autobus alebo nákladiak, môže byť pred ním iné vozidlo a nemusíte mať dostatok času ani priestoru, aby ste sa bezpečne zaradili. Navyše môžete naraziť na prekážku, napríklad, na ostrovček v strede cesty.

4. Je pred vami odbočka vľavo?

V súvislosti s predchádzajúcim bodom je veľmi dôležité sledovať aj prípadné križovatky, a to najmä na cestách mimo mesta. Vodič totiž nesmie predchádzať, ak vozidlo pred vami dalo smerovku a odbočuje vľavo. Hoci by ste mohli dostať pokutu do 100 eur, ide o veľmi nebezpečnú situáciu s vysokým rizikom nehody. Odbočujúce vozidlo vám môže náhle skrížiť cestu a takéto situácie sa obvykle končia nehodou. Odbočujúci vodič by síce mal skontrolovať spätné zrkadlo, no na ceste sa vo vlastnom záujme spoliehajte len na seba.

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

5. Odhad vzdialenosti a rýchlosti protiidúceho vozidla

Najväčší problém spôsobuje odhad vzdialenosti a rýchlosti protiidúceho vozidla. Nanešťastie tu neexistuje jednoznačný recept. Azda najlepšou pomôckou je spôsob vnímania protiidúceho vozidla. Ak sa vám zdá, že auto stojí, vzdialenosť na predchádzanie je dostatočná. Pokiaľ však jasne vidíte, ako sa k vám blíži, spravidla je vzdialenosť nedostatočná. Môžete si pomôcť aj referenčnými bodmi, okolo ktorých musí protiidúce vozidlo prejsť. Pozor, protiidúce vozidlo nemusí ísť predpisovou rýchlosťou!

6. Odhad v noci

V noci si predchádzanie vyžaduje oveľa väčšiu obozretnosť, nakoľko po tme nevidíte rozmery a tvar protiidúceho vozidla ani prípadné referenčné body. Vidíte len svetlá a vo väčšine prípadov ich nevidíte jasne, ale akoby rozmazané. V noci, najmä na neosvetlených cestách, sa riaďte zásadou, že protiidúce vozidlo ide dvojnásobne rýchlejšie, než odhadujete.

7. Spätné zrkadlá a mŕtvy uhol

Tesne predtým, ako sa rozhodnete zapnúť smerovku a vysunúť sa do protismeru, vždy skontrolujte spätné zrkadlo a pootočte mierne hlavu, aby ste očami skontrolovali mŕtvy uhol. Rovnaký úmysel ako vy totiž môže mať aj niektorý z vodičov za vami. Okrem toho, že to zákon pod hrozbou pokuty do 100 eur zakazuje, ide o veľmi nebezpečnú situáciu, ktorá sa môže skončiť nehodou.

Počas manévra pozorne sledujte aj predchádzané vozidlá. Nanešťastie veľmi málo vodičov používa spätné zrkadlá a niekto sa môže náhle vysunúť. Ak zbadáte, že niektorý z predchádzaných vodičov má takéto úmysly, krátko zatrúbte.

8. Veľkosť a rýchlosť predchádzaného vozidla

Vždy počítajte s tým, že čím je vyššia rýchlosť predchádzaného vozidla, tým väčšiu vzdialenosť a čas budete na svoj manéver potrebovať. Kritické je predchádzanie kamiónov, ktoré bránia vo výhľade, sú dlhé a zväčša aj dostatočne rýchle na to, aby vám predídenie skomplikovali.

9. Pozor na motorkárov

Na cestách začínajú pribúdať motorkári a pri predchádzaní je potrebné uvedomiť si možnosť, že jedného máte za sebou. Motocykle majú podstatne lepšie manévrovacie a akceleračné vlastnosti, preto vždy pred začatím predchádzania skontrolujte spätné zrkadlá a mŕtvy uhol. Motorkár je ako UFO. Objaví sa z ničoho nič a o pár sekúnd je preč. V noci dupľovane.

10. Pozor na prekročenie rýchlosti

Zákon o premávke a dopravné značky stanovujú najvyššie povolené rýchlosti. Nehovoria pritom o predchádzaní, rýchlosti sú stanovené striktne. Pochopiteľne tu dochádza k istému konfliktu s bezpečnosťou, no aj pri predchádzaní ste povinní dodržiavať rýchlosť. Ak by vás nameral policajný radar, pokute sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete, nech by boli vaše argumenty akokoľvek logické a pochopiteľné.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia