Poradca Veľký test letných kvapalín do ostrekovačov: Nedajte špine šancu

Foto: GTÜ

15.4. 9:00 Prach, špina a mušky sú v lete jedným z najväčších nepriateľov bezpečnosti. Ako dokázal aktuálny test, nie každá kvapalina do ostrekovačov si s nimi poradí rovnako.

Drobný hmyz a špina z ciest v kombinácii s letným, najmä večerným slnkom často vyústia do oslepenia vodiča. Každý to už zažil - špinavé čelné sklo je výrazným bezpečnostným rizikom. Do súboja so zaschnutými nečistotami a mastnotou z ciest sa preto treba púšťať nielen so stieračmi, ktoré ich nerozmažú po okne, no najmä s kvalitnou kvapalinou do ostrekovačov.

Víťazom testu sa stala letná kvapalina do ostrekovačov Sonax Xtreme, ktorá si v teste vyslúžila 81 bodov zo 100, spomedzi kvapalín na benzínkach najlepšie obstál OMV CARISTAL.
Víťazom testu sa stala letná kvapalina do ostrekovačov Sonax Xtreme, ktorá si v teste vyslúžila 81 bodov zo 100, spomedzi kvapalín na benzínkach najlepšie obstál OMV CARISTAL.
Zdroj: OMV

Nemecká redakcia AUTO BILD sa v spolupráci so Spoločnosťou pre technické kontroly (GTÜ) pozrela na to, ako si rôzne kvapaliny so špinavým výhľadom dokázali poradiť. Víťazom testu sa stal trojlitrový Sonax. Kto nakupuje kvapaliny do ostrekovačov na čerpacích staniciach, nájde najlepšiu možnosť na OMV. Z desiatich testovaných kvapalín získalo päť hodnotenie "zvlášť odporúčaný", štyri boli "odporúčané" a jeden "podmienene odporúčaný".

Takto sa testovalo

Kvalitné kvapaliny do ostrekovačov nezbavia sklo len povrchovej špiny, ale dokážu odstrániť aj vrstvu zvlášť priľnavých nečistôt. GTÜ vo svojich laboratóriách nachystala testovacie čelné sklo, na ktoré nanieslo rôzne druhy znečistenia - mestskú špinu, ako je prach z oderu pneumatík a bŕzd, mastnotu či drobný hmyz a vystavila ho prúdiacemu vzduchu.

Caristal v teste skončil druhý, pričom v účinnosti voči tzv. mestskej špine dosiahol rovnaký počet bodov ako víťaz.
Caristal v teste skončil druhý, pričom v účinnosti voči tzv. mestskej špine dosiahol rovnaký počet bodov ako víťaz.
Zdroj: OMV

Počítačom riadený program potom sledoval počet stieracích cyklov a objem kvapaliny, ktoré boli potrebné na úplné vyčistenie skla. Výkon jednotlivých kvapalín dokumentovala aj kamera. Vplyv na konečné výsledky však mali i maličkosti ako napríklad zrozumiteľnosť popisu a návodu, vôňa, či šetrnosť voči laku a gumeným častiam.

Rozhodli detaily

Víťazom testu sa stala letná kvapalina do ostrekovačov Sonax Xtreme, ktorá si v teste vyslúžila 81 bodov zo 100. Ten, koho však špinavé čelné sklo zachytí na ceste, najčastejšie nakupuje kvapaliny do ostrekovačov na benzínkach. Spomedzi nich najlepšie obstál OMV CARISTAL, ktorý možno nájsť na čerpacích staniciach OMV. Caristal v teste skončil druhý, pričom v účinnosti voči tzv. mestskej špine dosiahol rovnaký počet bodov ako víťaz. V porovnaní s víťaznou kvapalinou zaboduje aj nižšou cenou, ako aj praktickým ekologickým balením, lepšou vôňou a zrozumiteľným návodom.

Na čo si dať pozor

Okrem kvality vyčistenia si pri nákupe letnej kvapaliny do ostrekovačov treba dať pozor napríklad aj na šetrnosť voči laku, polykarbonátovým sklám, krytom svetlometov, chrómu, gume a plastom. Pozrite si aj prítomnosť toxických látok, pozitívom naopak je, ak kvapalina do ostrekovača obsahuje antistatikum.

Článok pripravený v spolupráci s OMV.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD
Diskusia  ()

Video

Diskusia