Celoročné pneumatiky už treba brať ako serióznu alternatívu k prezúvaniu zimných a letných kolies, najmä v okresoch, ktoré menej sužujú výkyvy počasia. Ak bývate v Oravskej Lesnej, asi by sme vám odporučili cez zimu jazdiť na zimných pneumatikách, no aj na snehu sa už rozdiely medzi zimnými a celoročnými pneumatikami stierajú.
Progres celoročného obutia ukázal aj test pneumatík, ktorý vykonával Auto Bild v druhej polovici roka 2022. Spomedzi 35 modelov sa len 15 dostalo do finále, dve desiatky vyradili horšie výsledky pri brzdení na mokrej a suchej vozovke.
Ak sa chcete vyhnúť prepadákom medzi celoročnými pneu, nekupujte si modely značiek Hifly, Torque, Fortuna, Goodride, Fulda, Superia, Westlake, Ceat či Atlas. Tie skončili úplne na chvoste porovnania a sú neodporúčané. Môžu lákať na cenu, no úspora znamená i nízku výkonnosť.
Vypočujte si aj náš podcast venovaný téme celoročných a zimných pneumatík:
Naopak, najlepšie celoročné pneumatiky sa už dokážu vyrovnať aj dobrej zimnej či letnej pneumatike. Napríklad pri teste trakcie na snehu plášť od Michelin prekonal aj výkonnosť priemernej zimnej pneumatiky, rovnako aj v slalome, kde taktiež rozhoduje dobrý grip. Pri brzdení či jazde na čas však zimná pneumatika na snehu prekonala všetky celoročné.
Pre mnohých bude oveľa zaujímavejšia výkonnosť celoročných profilov na mokrej vozovke, ktorá je v prípade zimy na Slovensku mimo sucha snáď najčastejším úkazom. Tam takmer všetky z finálnej pätnástky celoročných pneumatík priemernú zimnú prekonali čo sa akvaplaningu týka a viaceré ju zatienili aj v iných disciplínach - pri jazde na čas či brzdení.
Podobný scenár sa opakoval aj pri testoch na suchu, napríklad pri skúške brzdenia z rýchlosti 100 km/h na suchej vozovke skončila priemerná zimná pneumatika posledná.
Nevýhodou celoročných pneumatík môže byť nižšia životnosť, aspoň to v niektorých prípadoch ukázal aktuálny test Auto Bildu. Treba si uvedomiť, že jednu sadu univerzálnych pneu zoderiete podstatne rýchlejšie, ako dve.
Navyše, celoročné obutie má často aj nižšiu kilometrovú životnosť v porovnaní so špecializovanými pneu. Pravdepodobne je napriek tomu finančne atraktívnejšie, keďže odpadá nutnosť prezúvať a skladovať pneumatiky.
Zvažujete kúpu celoročných pneumatík? Potom vám možno pomôže náš test TOP 15 modelov z tejto kategórie gúm. Mimochodom, ako celoročky vnímate vy? Dali by ste im už šancu?
Výsledky testu celoročných pneumatík
15. miesto
Bridgestone Weather Control A005-Evo 91 V - podmienečne odporúčaná pneumatika
Cena za sadu: približne 480 eur
Známkovaná výkonnosť:
- zasnežená vozovka: 3
- mokrá vozovka: 2+
- suchá vozovka: 2
- náklady na prevádzku: 2-
- celková známka: 4,3
Silné stránky
- krátka brzdná dráha za mokra
- nízky valivý odpor
Slabé stránky
- iba uspokojivé jazdné vlastnosti na snehu a ľade
- nedotáčavé správanie na snehu
- nedostatočná reakcia na zmeny jazdného smeru na snehu
- iba priemerná životnosť