Nemecký Auto Bild radí vodičom.

Poradca Veľký poradca vodiča: TOP 30 overených tipov, vďaka ktorým bude vaše auto spoľahlivé dlhé roky

Foto: Auto Bild

22.1. 14:00 Čo môže reálne predĺžiť životnosť automobilu a čo mu zasa škodí? Prinášame tri desiatky tipov, ktoré vám pomôžu v reálnom živote.

Autá už dnes nie sú tak nedostatkový tovar ako kedysi, stále však majú vysokú cenu. Ak nechcete riskovať, že bude vaše vozidlo degradovať skôr, než by sa patrilo, môžete mu výrazne predĺžiť životnosť. Lepšia kondícia znamená ľahší následný predaj, ale aj dlhšiu službu. Dobrá starostlivosť o auto sa dnes podceňuje, často pritom vôbec nie komplikovaná.

Navyše, ak už máte automobil a záleží vám na tom, aby ste sa správali ekologicky, nemôžete urobiť nič lepšie než to, že ho budete užívať dlhé roky. Ušetríte tak nielen množstvo peňazí potrebných na kúpu nového vozidla, ale aj emisie oxidu uhličitého, ktoré sa vypúšťajú pri produkcii vozidiel. Staré nemusí znamenať zlé, ak sa budete držať týchto tridsiatich tipov, máte šancu, že vozidlo vydrží v top stave dlhé roky. Čo pre to treba urobiť?

Vyhýbajte sa jazdám na krátku vzdialenosť. 

Nemecký Auto Bild radí vodičom.
Zdroj: Auto Bild

Ak často šoférujete iba na vzdialenosť niekoľkých kilometrov, namáhate svoje auto. Olej sa takmer nikdy nezohreje na prevádzkovú teplotu, hrozí kondenzácia vody a prenikanie paliva do oleja, čo znižuje jeho mazacie schopnosti, v dôsledku toho dochádza k opotrebovaniu motora.

Video

Diskusia