Ilustračná snímka

Poradca Veľká noc na cestách: Palivá budú ešte drahšie

Foto: Dreamstime

15.4. 8:40 Nálady ropných trhov a motoristov nikdy nebudú rovnaké. Kým ropa stúpa a investori a ministri financií ropných krajín si mädlia ruky, motoristi zúria. Nie je tomu inak ani v tomto období.

Rekordérska nálada na ropných trhoch pretrváva a dúfajme, že brzda, ktorá bráni bezhlavému rozletu, bude fungovať aj naďalej. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 71,55 dolára za barel (63,20 eura) po zatváracej cene spred dvoch týždňov 68,39 dolára za barel (60,87 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien ropy zostávajú nezmenené a sú aj naďalej veľmi silné. Ide o pokles ťažby vo Venezuele na 16-ročné minimá, výpadky exportu ropy z Líbye pre politickú nestabilitu a oživenie čínskej ekonomiky, ktorá je najväčším dovozcom čierneho zlata na svete. Ďalší aspekt, ktorý tlačí cenu nahor, je pokračujúce obmedzenie produkcie v krajinách OPEC a Rusku.

Keď globálny deficit dodávok ropy v júni 2018 dosiahol 840 000 barelov za deň, ropa Brent sa obchodovala v priemere na úrovni 76 dolárov za barel. V marci tohto roka sa schodok vyšplhal na 900 000 barelov ropy denne a pre výpadok dodávok z Líbye môže narásť až na 1,4 milióna barelov ropy denne. Podľa ekonómov popredných svetových bánk toto všetko môže vyhnať cenu ropy až k 80 dolárom za barel, čo určite nie je dobrou správou pre motoristickú verejnosť bez ohľadu na krajinu, v ktorej žijú.

Existujú však aj brzdiace faktory, ktoré bránia bezhlavému rastu cien ropy. Ide najmä o spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu, ktoré vytvára riziko poklesu dopytu po rope. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov a z rovnakého dôvodu aj Medzinárodná energetická agentúra (EIA) skresala výhľad pre vývoj dopytu po rope. Podľa Lipovského sa tým ale zatiaľ nič nemení: trend vývoja cien ropy na najbližšie dni stále ukazuje nahor.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ pokračujú v raste a výnimkou nie je ani Slovensko. Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 8. apríla vyvíjali nejednotne. Benzín zdražel o 2,2 centu, kým cena dieselu zostala nezmenená. V stopách ropy sa pohli aj ceny palív v Rotterdame, na základe čoho Lipovský očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch zdražie benzín u nás o štyri až šesť centov a diesel o dva až tri centy.

Medziročné porovnanie opäť vychádza skôr v prospech majiteľov benzínových vozidiel. Kým v týždni do 1. apríla sme tankovali benzín o jeden cent drahšie než vlani, o týždeň neskôr je už o 1,1 centu lacnejší. Diesel je stále drahší než pred rokom, no medziročný rozdiel sa zmenšil z 5,8 na 4,7 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia