Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením?
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Veľa vodičov to nevie: Aký je rozdiel medzi povinným zmluvným poistením a havarijným poistením?

Foto: www.pixabay.com

30.8. 8:27 Pozrime sa na to, aké škody kryjú či nekryjú tieto dva druhy poistenia vozidla a aký je medzi nimi rozdiel.

Pre niekoho banálna otázka, no pre iných úplne bežná. Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením? Mnoho vodičov to jednoducho nevie, pričom rozdiel zistia až vtedy, keď sa im stane dopravná nehoda či iná škodová udalosť. Často sa totiž stretávame s majiteľmi automobilov, ktorí majú uzatvorené len PZP, no mylne si myslia, že pokiaľ nabúrajú svoje auto, poisťovňa im časť škody preplatí. Poďme sa pozrieť na to ako sa tieto dve poistenia odlišujú.

Povinné zmluvné poistenie

PZP - Povinné zmluvné poistenie
PZP - Povinné zmluvné poistenie
Zdroj: www.pixabay.com

PZP je zo zákona povinné, na rozdiel od havarijného poistenia. Toto poistenie pokrýva škody na zdraví a majetku, ktoré spôsobíte so svojim automobilom niekomu inému. Vďaka tomuto poisteniu môžete jazdiť bez starostí a nemusíte sa strachovať, že škodu ktorú urobíte zaplatíte zo svojho vrecka. Povinné zmluvné poistenie vám však vaše auto neopraví a kryje škodu spôsobenú inej osobe len v prípade, ak je vinník preukázaný.

Havarijné poistenie

Havarijné poistenie
Havarijné poistenie
Zdroj: www.pixabay.com

Havarijné poistenie automobilu je lepšie, pokrýva väčšinu škôd, ktoré sa na vašom aute vyskytnú nie len cudzou ale aj vašou chybou. Jeho nevýhoda však spočíva v pomerne vysokej cene. Kryje však škody, ktoré vzniknú napríklad v dôsledku nehody, krádeže auta, živelnej udalosti, stretu so zverou, vandalizmus a podobne. Je len na vás, ako si toto poistenie upravíte či pozmeníte.

Je len na vás, či sa rozhodnete svoje auto pripoistiť aj pomocou havarijného poistenia alebo nie. Všeobecná skúsenosť vodičov však hovorí, že pokiaľ máte nové auto, je dobre aby ste toto poistenie mali. Ak však vlastníte staré auto, ktorého cena je nízka určite sa vám toto poistenie neoplatí. Pri zánovných vozidlách ostáva voľba len na vás.

Anketa
Máte svoje vozidlo poistené i havarijným poistením?
  • 63%
  • 37%
Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia