cover MINI

Poradca Vedecký prístup k rýchlosti

Foto: MINI

31.10. 2015 12:04 Vodiči spoločne s filmovým kaskadérom Nikim Faulknerom testovali na známom okruhu v Goodwoode nové MINI John Cooper Works Hatch.

Tento text je tlačovou správou, ktorá je publikovaná v plnom znení. Redakcia nenesie zodpovednosť za jej obsah.

Testy uskutočnené odborníkmi z Portsmouthskej univerzity preukázali, že šoférovanie výkonného automobilu môže viesť k výraznejšej fyzickej odozve než jazda na horskej dráhe alebo skok z lietadla.

Vedci z Fakulty výskumu telesnej výchovy a športu Portsmouthskej univerzity vykonali s novým MINI John Cooper Works Hatch, ktoré sa na trh dostalo v priebehu tohto leta, viacero fyzických, psychologických a fyziologických testov. Snažili sa zistiť jeho účinky na rôznych vodičov, medzi inými aj kaskadérom Nikim Faulknerom, známym z filmov Rivali (Rush) a Mission Impossible 5.

Pri jazde slávnym okruhom v Goodwoode sa ich pocit emočného vzrušenia oproti stavu pokoja zvýšil o úctyhodných 370 %, zatiaľ čo ich pulz stúpol o 100 %, na úroveň 181 úderov za minútu. Toto zvýšenie je takmer štvornásobkom hodnôt nameraných pri sledovaní hororu The Shining (Osvietenie) či pri skoku z lietadla, pri ktorom bolo nameraných 170 úderov za minútu.

Jazda v novom MINI John Cooper Works Hatch môže dokonca vyvolať ešte búrlivejšiu reakciu než požiadanie partnerky o ruku či odbehnutie maratónu.

Adrenalín nás ženie k vyšším výkonom. Reakčný čas vodičov sa po jazde v MINI John Cooper Works Hatch zlepšil v priemere o 6 %, čiže má rovnaký účinok ako kofeín.

Dr. Chris Wagstaff hovorí: „Keď sa človek bojí alebo je vzrušený, jeho telo reaguje na základe myslenia a inštinktu prežiť. Reakcie sa zrýchľujú a zároveň sa zvyšuje pulz.

Ide o súčasť vzorca „útok alebo útek“ vyvinutého u ľudí pred stáročiami. Pretože sa však s predátormi, ktorí by v nás vyvolávali takéto pocity, už bežne nestretávame, ľudia niekedy sami vyhľadávajú riziko a vzrušenie. Jazda v MINI bola dostatočne divoká na to, aby uvedenú reakciu spustila.“

Kaskadérsky jazdec Niki Faulkner vyhlásil: „Toto autíčko v sebe ukrýva obrovskú silu. Som na rýchle autá zvyknutý, no zrýchlenie MINI, jeho sila a ovládanie na mňa urobili hlboký dojem. A ako vidíme z reakcií ostatných vodičov, nebol som zďaleka jediný! Rozhodne som si viac užil jazdu než sledovanie, ako jazdia iní.“

So svojím 2,0-litrovým štvorvalcovým motorom a technológiou TwinPower Turbo dosahuje nové MINI John Cooper Hatch maximálnu rýchlosť 245 km/h, disponuje výkonom 231 konských síl a z nuly na sto zrýchli za 6,3 sekundy.

V spojení s pretekárskym dedičstvom a kvalitou najnovšej generácie MINI je John Cooper Works Hatch skutočným zážitkom na plátne i mimo neho. Presvedčte sa o tom sami:

Kľúčové výsledky:

 • Pulz vodiča sa pri jazde priemerne zvýšil o 100 %.
 • Pulz spolujazdca sa pri jazde priemerne zvýšil o 80 %.
 • Najvyššia tepová frekvencia nameraná u vodiča bola 181 úderov za minútu a priemerná 153 úderov za minútu.
 • Najvyššia tepová frekvencia nameraná u spolujazdca bola 153 úderov za minútu a priemerná 127 úderov za minútu.
 • Pocit emočného vzrušenia u spolujazdcov stúpol oproti stavu pokoja o 288 %.
 • Pocit emočného vzrušenia u vodičov stúpol oproti stavu pokoja o 370 %.
 • Priemerný reakčný čas vodičov sa po jazde zvýšil o 6 %.
 • Priemerný reakčný čas spolujazdcov sa po jazde zvýšil o 4 %.
 • Počas jazdy na horskej dráhe dosiahol pulz vodičov najviac 155 úderov za minútu.
 • Priemerný počet úderov srdca za minútu u človeka vyskakujúceho z lietadla bol 170.
 • Maximálny pulz človeka žiadajúceho svoju priateľku o ruku bol 130 úderov za minútu.

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2014 celosvetový predaj v objeme približne 2,118 milióna predaných automobilov a 123 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2014 činil zisk pred zdanením 8,71 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 80,40 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2014 zamestnával po celom svete 116 324 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

www.bmwgroup.com

(tlačová správa)

Diskusia  ()

Video

Diskusia