Neosvetlený cyklista i chodec na ceste bez reflexných prvkov je v tomto období veľkým rizikom. Upozorňuje na to polícia, ktorá každoročne zaznamenáva nárast počtu dopravných nehôd s účasťou týchto členov cestnej premávky. "Vo veľkej miere sa na vzniku dopravných nehôd podieľa nerešpektovanie starej známej zásady 'vidieť a byť videný'," informoval o tom ešte dávnejšie policajný hovorca Pavol Kudlička. Použitie svetlého oblečenia a reflexných prvkov podľa neho výrazne zvyšuje bezpečnosť. "Za zníženej viditeľnosti by chodci a cyklisti mali mať neustále na pamäti, že ich musí byť dobre vidieť, a na to stačí len málo, reflexné prvky," zdôraznil.

Ako chodcov vidia vodiči v tme?
Zdroj: Jaroslav Martinusík/Polícia Slovenskej republiky

Policajti vodičom v tejto súvislosti pripomínajú, že majú počas jazdy za zníženej viditeľnosti venovať zvýšenú pozornosť pravej strane vozovky, priechodom pre chodcov pri školách, autobusových zastávkach či pri jazde popri pozdĺžne zaparkovaných autách. Počítať majú i s nepozornosťou, horším zrakom a sluchom predovšetkým starších ľudí, pri pohostinstvách zase s možnosťou výskytu opitých chodcov či cyklistov, dodržiavať majú i dostatočný bočný odstup od chodcov a cyklistov pri ich obchádzaní. Vodiči by tiež mali dbať na čistotu čelného skla a osvetlenia i jeho funkčnosť, ako i funkčnosť stieračov.

"Chodec bol následkom stretu s vozidlom odhodený cez prednú kapotu na čelné sklo a cez strechu vozidla na cestu, pričom utrpel závažné poranenia a v kritickom stave bol prevezený do nemocnice. Dychová skúška u vodiča osobného auta bola s negatívnym výsledkom a u chodca bola na zistenie alkoholu odobratá vzorka krvi," napísala polícia.
Zdroj: Facebook/Polícia - Banskobystrický kraj

Chodcom polícia pripomína, že majú používať chodníky a tam, kde chodník nie je, majú chodiť po ľavej krajnici. Za zníženej viditeľnosti majú mať na sebe reflexné prvky alebo bezpečnostný reflexný odev, pri prechádzaní cez cestu majú použiť priechod, a to len v prípade, ak ho môžu bezpečne prejsť. Chodci sa majú podľa polície vyvarovať chodeniu po ceste pod vplyvom alkoholu. Cyklisti majú používať na jazdu po cestách len bicykel s kompletnou povinnou výbavou, za zníženej viditeľnosti vybavený najmä svetlami a odrazovými sklami, mať na sebe reflexné prvky alebo odev, chrániť si hlavu prilbou a nejazdiť na bicykli pod vplyvom alkoholu.

Mohlo by vás zaujímať: