Pod pojmom únava si najčastejšie predstavíme ospalosť spôsobenú nedostatkom spánku. Tá má následok zníženie pozornosti vodiča, ako aj predĺženie reakčného času. Okrem dĺžky odpočinku je dôležitá aj jeho kvalita. Prerušovaný/nepravidelný spánok, hlučné prostredie alebo zdravotné problémy spôsobujú pocit únavy už krátko po prebudení.
Veľké tragédie v doprave nás vždy prinútia položiť si otázku, či sa dalo vyhnúť strate ľudského života. Únava za volantom je vážnym problémom a nebezpečenstvom nielen pre vodiča, ale aj jeho spolucestujúcich a všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky. Je to evidentné najmä v dovolenkovom období, keď sa veľký počet vodičov snaží „narýchlo“ prejsť čo najviac kilometrov.
Ťažké dopravné nehody spôsobené únavou, nie len mikrospánkom, sa vyskytujú najčastejšie na diaľniciach počas noci (od 2:00 do 5:00 h) alebo poobede (od 15:00 do 16:00 h). Sú zapríčinené prevažne opustením vozovky či jazdného pruhu najmä do protismeru a stretom s blížiacimi sa vozidlami. Následky týchto nehôd sú vážne, pretože oneskorenie pri brzdení má za následok vyššiu nárazovú rýchlosť. Medzi relatívne najpočetnejšie skupiny vodičov, ktorí zavinia tento typ nehôd patria:
Aká nebezpečná môže byť únava, ukazuje niekoľko výskumov, ktoré potvrdzujú, že jej účinok môže byť totožný s určitým stupňom alkoholizmu, ak nie ešte nebezpečnejší. Dôvod takéhoto tvrdenia spočíva v tom, že ak niekto pije, vie, že si nesmieme sadnúť za volant. Pri únave alebo zaspávaní však mnoho ľudí uvažuje naopak. Problém sa dá predsa vyriešiť silnou kávou alebo plechovkou energetického nápoja. V skutočnosti ale existuje na únavu iba jeden liek, ktorý naozaj zaberá, a to je odpočinok.
Odborníci hovoria, že by sme mali v noci spať 7 až 9 hodín, ale niekedy to je ťažké, ba až nereálne. Musíme byť dlho v práci, naše deti nás potrebujú počas noci a úzkosť či stres nám nakoniec neumožnia zaspať hneď, ako si ľahneme do postele. Keď spíme menej, ako potrebujeme, vybudujeme si spánkový deficit. Menej spánku narušuje takmer všetky aspekty funkcie tela.
Zhoršuje to náš reakčný čas, spracovanie informácií, úsudok, trpezlivosť a vizuálne vnímanie. Predĺžená únava môže tiež viesť k stresu, vyhoreniu a náladovosti. Taký power nap vám ale môže pomôcť zotaviť sa z nedostatku spánku, aspoň z krátkodobého hľadiska. Resetuje naše systémy, doplní energetickú hladinu a zlepší náš výkon. Odpočinutá myseľ a telo nám umožňujú lepšie sa zapojiť do aktivít, ktoré potrebujeme vykonávať - medzi ne šoférovanie určite patrí.