Toyota Mirai

Poradca Vodík zaujíma Nemcov viac než elektrina

Foto: Toyota

18.9. 2015 13:39 S odvolaním sa na internetový prieskum britského portálu YouGov o tom informovala agentúra DPA.

Nemci majú väčší záujem o automobily poháňané vodíkovými článkami než o elektromobily. Za predpokladu, že čistý elektromobil stojí rovnako ako podobne vybavené auto s vodíkovým článkom, iba 7 % z 1 153 respondentov by sa rozhodlo pre elektromobil. S odvolaním sa na internetový prieskum britského portálu YouGov o tom informovala agentúra DPA.

Len necelá pätina (18 %) predpokladá, že čisto elektrické vozidlá v nasledujúcich 10 rokoch dobyjú nemecké cesty. Tretina opýtaných je presvedčená, že dominantné postavenie si udržia tradičné benzínové a dieselové vozidlá.

Najviac respondentov (28 %) uprednostňuje hybridy, ktoré kombinujú benzínový alebo dieselový motor s elektrickým pohonom. Z tohto počtu by si 17 % zvolilo benzínovú verziu, 11 % uprednostňuje dieselový variant.

Čisto elektrické vozidlo využíva na pohon elektromotoru akumulátor. Tieto automobily však zatiaľ zápasia s obrovskou nevýhodou, a to nedostatočným dojazdom, ktorý obmedzuje ich každodenné používanie.

Vodíkové palivové články využívajú chemickú reakciu, pri ktorej vzniká elektrická energia. Jediným výfukovým plynom je pritom neškodná vodná para.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia