Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková

Poradca Častá chyba vodičov: Brzdenie pred policajtmi

Foto: Soňa Zverková

7.12. 2016 8:15 Mnohí vodiči akoby trpeli komplexmi z policajtov a za každým pomaly idúcim policajným autom brzdia. Nie je to potrebné. Ak idete podľa predpisov, pokojne ich predíďte.

Motorizované policajné hliadky sú na našich cestách bežná vec a rovnako aj niekedy nevypočítateľné reakcie niektorých vodičov. Akonáhle sa tieto dva faktory spoja, môže na ceste nastať poriadny chaos.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková
Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková
Zdroj: Soňa Zverková

Policajti dostanú každý deň od nadriadeného „rajón“, v ktorom musia hliadkovať. To znamená, že auto nie je odstavené na jednom mieste, ale pohybuje sa po ceste ako bežný účastník cestnej premávky. V nejednom prípade však jazdia pomalšie než ostatné vozidlá. A nájdu sa vodiči, ktorí spanikária a začnú okamžite brzdiť. Svoju rýchlosť prispôsobia policajnému autu bez ohľadu na to, že pravidlá cestnej premávky neporušili.

To je zásadná chyba. Policajti pri vykonávaní hliadkovej činnosti nemusia ísť rýchlosťou ostatných vozidiel, i keď v prípade rannej a popoludňajšej špičky by sa mali prispôsobiť, aby zbytočne nenarúčali plynulosť premávky. Policajti by tento fakt mali zohľadniť najmä na cestách, kde je pre každý smer vyhradený iba jeden jazdný pruh. Pokiaľ sú dva pruhy v každom smere, môžu ísť v pravom pruhu pomalšie, nakoľko ostatné vozidlá ich môžu predísť cez ľavý.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková
Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková
Zdroj: Soňa Zverková

Nebojte sa policajtov

A presne to odporúčame vodičom. Nemusíte mať komplex z pomalšie idúceho policajného vozidla. Ak nemá zapnuté majáky, ide o bežného účastníka cestnej premávky. Motoristi sa po väčšinu dňa pohybujú po známych trasách, preto poznajú rýchlostné obmedzenia. Pokiaľ nemáte istotu, skontrolujte si údaj na tachometri. Akonáhle limit neprekračujete, prípadne je vaša rýchlosť vyššia o cca 5 % (tachometer má jemnú odchýlku, ukazuje vždy o niečo vyššiu rýchlosť) nemusíte v panike skočiť na brzdy a ohroziť vodičov za vami, ale pokojne môžete policajné auto predísť, napríklad, cez ľavý jazdný pruh.

Dbajte ale na to, aby ste pri predchádzaní dodržali všetky ostatné ustanovenia. Hoci sme sa téme predchádzania venovali v jednom z našich článkov, v skratke zopakujeme aspoň najdôležitejšie zásady. Vždy musíte dať znamenie o zmene smeru jazdy. Pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého, musíte dať prednosť vozidlám v pruhu, do ktorého sa zaraďujete. Nesmiete obmedziť ani ohroziť vozidlá, pred ktoré sa zaraďujete. Ak toto dodržíte, nič vám zo strany policajtov nehrozí.

Podobný princíp platí aj vtedy, keď policajti merajú rýchlosť. Nezávisle od toho, či je to na diaľnici, mimo obce alebo v meste. Policajti čoraz častejšie využívajú stacionárne aj pištoľové laserové radary, ktoré majú účinný dosah jedného až poldruha kilometra, v zhoršených podmienkach, napríklad, podvečer alebo v sychravom počasí, je to niekoľko stoviek metrov. V praxi to znamená, že v momente, keď vodič radar zbadá, je už dávno zameraný a nameraný. Nie je preto potrebné prudko brzdiť. Pokiaľ ste neprekročili rýchlosť o 6 km/h, pokutu nedostanete. A ak ste išli rýchlejšie, očakávajte zastavenie policajtmi, alebo v najbližšom období list s poštovou poukážkou na príslušnú sumu, ktorú nájdete v platnom sadzobníku pokút.

Vodičský preukaz je privilégium

Na záver dodáme, že vlastníctvo vodičského preukazu nie je právo, ale privilégium. Ide o istý druh spoločenskej zmluvy medzi jednotlivcom a štátom, ktorá vodičovi ukladá určité povinnosti. V prvom rade je to dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, z ktorých v autoškole skladal skúšku. Navyše predpokladom pre získanie vodičského preukazu je svojprávnosť jeho majiteľa. Inými slovami, každý vodič musí byť schopný niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. A jedným z takýchto rozhodnutí je priestupok. Nikto predsa vodiča nenúti, aby porušil predpisy. Je to jeho slobodné rozhodnutie a v momente, keď ho policajti „čapnú“, musí byť schopný prijať následky vo forme pokuty.

zdroj: PZ SR
zdroj: PZ SR
Zdroj: PZ SR
Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia