ikona

Poradca Ťukanec na parkovisku? Pozor na drsné sankcie

Foto: Dreamstime

12.11. 2018 13:00 Nehody na parkoviskách sa dejú denne a vinník neraz z miesta odíde. V časoch dopravných kamier a na všetko pripravených amatérskych kameramanov sa to nemusí vyplatiť. Sankcie sú tvrdé a pritom stačí tak málo.

Veľa motoristov už zažilo nepríjemné prekvapenie, keď prišli k zaparkovanému autu a našli poškriabaný lak alebo pozohýbané plechy. Vinníka nikde. Majiteľovi poškodeného auta tak často zostanú len oči pre plač, nakoľko mnohí nemajú havarijné poistenie, ktoré ako jediné kryje škody spôsobené neznámym vinníkom. Lenže v časoch dopravných kamier a pohotových amatérskych kameramanov sa útek z miesta nehody nemusí vyplatiť.

Aj drobný ťukanec na parkovisku môže prameniť do závažných problémov
Aj drobný ťukanec na parkovisku môže prameniť do závažných problémov
Zdroj: Dreamstime

Slovenská legislatíva rozlišuje dva incidenty súvisiace s prevádzkou motorového vozidla: škodovú udalosť a dopravnú nehodu. Pri škodovej udalosti nedošlo k usmrteniu ani zraneniu osôb, poškodeniu cesty a všeobecne prospešného zariadenia ani k úniku nebezpečných látok. Ďalšou podmienkou je hmotná škoda, ktorá neprevyšuje 3 990 eur. Pozor, ak jeden z účastníkov tvrdí, že mu vznikla vyššia škoda, je potrebné zavolať políciu.

Posledným a z hľadiska praxe najdôležitejším predpokladom je pochopiteľne dohoda medzi účastníkmi. Podkladom pre takúto dohodu je tlačivo Správa o nehode, ktoré možno získať v poisťovniach, na ich internetových stránkach alebo na stránke polície. Akonáhle jeden z účastníkov miesto incidentu opustí, automaticky ide o dopravnú nehodu a postup vinníka sa kvalifikuje ako útek z miesta. A za to sú už sankcie naozaj tvrdé.

Veľký brat sa pozerá...a ten malý tiež

Pokiaľ si vinník nesplní zákonom stanovenú povinnosť a neinformuje majiteľa poškodeného auta, čiže z miesta utečie v domnení, že je „za vodou“, môže sa to stať najväčším omylom jeho života. V súčasnosti mnohé parkoviská monitorujú kamerové systémy a najmä vo veľkých mestách si človek nemôže byť istý, či ho niekto nevidí a jeho manéver nenakrúca, napríklad na mobilný telefón. Na internete takýchto videí nájdete veľmi veľa a na sociálnych sieťach sa množia výzvy hľadajúce svedkov. Takéto výzvy majú aj celkom slušnú šancu na úspech.

Do vedľa stojaceho auta nemusíte len nacúvať, stačí ho oškrieť i dverami a problémy sú na svete
Do vedľa stojaceho auta nemusíte len nacúvať, stačí ho oškrieť i dverami a problémy sú na svete
Zdroj: Pexels.com

Video záznam sa môže stať dôkazom, nakoľko zákon umožňuje polícii použiť na dokazovanie „všetky prostriedky, ktorými možno zistiť a objasniť skutočný stav veci, a ktoré sú v súlade s právnymi predpismi“. V tejto súvislosti upozorňujeme, že každý prípad sa posudzuje individuálne a všetky dôkazy, vrátane ich prípustnosti a vhodnosti, hodnotí príslušný správny orgán.

Podmienkou toho, aby záznam mohol poslúžiť ako dôkaz, musí byť možné identifikovať vodiča resp. vlastníka vozidla, čiže musí byť jasný typ vozidla a jeho evidenčné číslo. Neodporúčame zverejniť neupravené video na internete, nakoľko ide o porušenie zákona o ochrane osobných údajov. Poskytnutie záznamu polícii je pre našu legislatívu prijateľné.

Načo si platíme zákonnú poistku?

Nehoda pri parkovaní sa naozaj môže stať každému, nie sú voči nej imúnni ani ostrieľaní vodiči. Niekedy stačí chvíľka nepozornosti či indispozícia. Lenže na to si všetci povinne platíme zákonnú poistku: aby poisťovňa uhradila opravu, ktorú sme zavinili. Akonáhle niektorý vodič nedodrží ustanovenia o nehode, aj banálny „ťukanec“ sa zmení na nočnú moru. Hovoríme o pokute od 300 do 1 300 eur a zákaz činnosti na jeden až päť rokov. A to za incident, ktorý vybaví poisťovňa.

Lístoček za stieračom, žiaľ, nemusí stačiť. Môže ho odfúknuť vietor alebo rozmočiť dážď, prípadne si ho vodič vôbec nevšimne. Ideálnym spôsobom je privolať políciu, a to aj s rizikom, že dostanete pokutu. Stále to bude lacnejšie než útek z miesta nehody. Akonáhle totiž vodič z miesta odíde a polícia získa záznam z monitorovacej kamery alebo mobilného telefónu, začne konať a na základe evidenčného čísla nemá problém nájsť vinníka.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia