ikona SUV spotreba

Poradca Najúspornejšie SUV podľa reálnej spotreby

Foto: Auto BILD

25.7. 2016 11:00 S automobilmi SUV sa zväčša spája aj vysoká spotreba paliva. Realita však nemusí byť až taká krutá, niektoré sú skutočne úsporné a na 100 km im stačí aj menej než 6 litrov.

Počet automobilov SUV na cestách sa stále zvyšuje a to i napriek tomu, že podľa povesti nepatria k práve najúspornejším. Preto je namieste otázka, či sa s nimi vôbec dá jazdiť s rozumnými nákladmi na palivo. Teoreticky áno, veď zvlášť v nižšej strednej triede majú viacerí výrobcovia hneď niekoľko zástupcov, ktorí majú v katalógoch uvedené celkom priaznivé hodnoty spotreby.

Na rad teda prichádza druhá otázka, ako sú tieto autá schopné obstáť v reálnej prevádzke. Koľko paliva si vypýtajú na ceste, v skutočnej premávke a nie pri homologačnom meraní, v laboratórnych podmienkach na valcovej brzde? Práve tento údaj je samozrejme pre zákazníka najdôležitejší.

foto: Auto BILD
foto: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD

Podkladom pre nasledujúci rebríček je práve spotreba, nameraná počas redakčných testov. Autá sme rozdelili do troch tradičných segmentov – na nižšiu strednú triedu, ohraničenú maximálnou dĺžkou vozidla 4,42 metra, strednú triedu, s karosériou dlhou 4,42 až 4,78 m a napokon luxusné SUV, dlhšie než 4,78 metra. V každej kategórii uvádzame 15 modelov, ktoré dosiahli v testoch najmenšiu spotrebu.

Niektorým SUV stačí menej než 6 l/100km

Najúspornejšie SUV pochopiteľne patria do nižšej strednej triedy. Ich výhodou je pomerne priaznivá hmotnosť, nižšia čelná plocha a vo viacerých prípadoch tiež pohon len jednej nápravy. To sú všetko faktory, ktoré majú, spolu so vznetovým motorom pod kapotou, na spotrebu kladný vplyv. Priemer segmentu je preto priaznivých 6,4 l/100 km a víťaz, Citroën Cactus, dokáže jazdiť za menej než 5 litrov.

V strednej triede dosahuje priemerná spotreba finálovej pätnástky 7,3 l/100 km. Viaceré autá však dokážu jazdiť len za čosi viac než 6 l/100 km a to majú pod kapotou agregát s výkonom aj 150 kW (204 k). Prekvapivo úsporné sú ale i niektoré SUV z najvyššej kategórie, kde je priemer 9,8 l/100 km. No hoci šetria palivom, zväčša nešetria výkonom, mnohé z nich poháňa šesťvalcový motor s výkonom okolo 170 kW (230 k).

Až na jednu výnimku sú všetky autá poháňané vznetovým agregátom. Dve z nich okrem toho kombinujú spaľovací a elektrický motor. Nie je pritom žiadnym prekvapením, že práve pri nich sa dosiahli najväčšie odchýlky od výrobcom udávanej spotreby.

Podrobné výsledky nájdete v galérii >>>

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia