Každý človek, ktorý celý rok zarezáva v práci, sa teší na leto a dovolenku v horách či pri mori. Aké musí byť sklamanie, keď natrafí na podvodníka a namiesto opekania na pláži musí zháňať peniaze a vybavovať nové doklady. Prípadne peniaze použije na nákup oblečenia a nových kufrov, ak zlodeji vybielia batožinový priestor.
Zlodeji a podvodníci majú celý rad trikov. Niektoré sú známe a osvedčené, takže len občas stačí pozmeniť modus operandi. Iné sú nové resp. v našich končinách ešte neznáme. Nemecký autoklub ADAC oslovil svoju rozsiahlu členskú základňu a požiadal motoristov, aby sa podelili so skúsenosťami. A bolo ich naozaj dosť. Prinášame hitparádu najčastejších podvodov, z ktorých niektoré sú známe aj u nás.
Trik č. 1: Rozbité spätné zrkadlo
Vodič na úzkej pobrežnej ceste zaregistruje poškodené obytného vozidlo. Následne ho zastaví vodič a tvrdí, že mu poškodil spätné zrkadlo. Ako dôkaz ukazuje čierny pás na boku karavanu. Tento pás tam pochopiteľne namaľoval sám podvodník. Na farbe samozrejme nezáleží, zastaviť prechádzajúce auto zodpovedajúcej farby nie je problém. Vodič ukazuje poškodené zrkadlo a žiada: „200 eur alebo polícia.“ Väčšina turistov zaplatí. Nerobte to.
V prvom rade nepanikárte a skontrolujte si svoje auto. Ak na druhom vozidle zostane pás farby, na tom vašom bude určite chýbať. Pokiaľ podvodník trvá na svojej požiadavke, zvoľte si druhú možnosť: políciu. Možno budete prekvapení, keď podvodník zmizne v kúdoloch prachu. Akonáhle vystúpite z auta, zamknite ho! Aj s posádkou vo vnútri. Neriskujte vykradnutie. Ako sme povedali, mnohé triky sa obmieňajú a podvodníci nemajú problém skombinovať dva či tri, napríklad, aj s jedným z nasledujúcich.
Trik č. 2: Prepichovači pneumatík
Tento podvod je dosť známy aj v našich končinách a stretnúť sa s ním možno najmä na diaľniciach. Podvodníci nepozorovane prerežú pneumatiku na diaľničnom odpočívadle. Akonáhle zaregistrujete defekt, začnite pozorovať spätné zrkadlo, určite tam uvidíte niekoho, kto vás sleduje. No nie sú to len diaľnice, stať sa to môže aj pri supermarkete či státí na červenej. Najmä v južných krajinách sú mopedy a motocykle rozšírené, rozrezať pneumatiku teda nevyžaduje žiadnu väčšiu námahu.
Podvodníci v úlohe ohľaduplných motoristov upozornia vodiča na defekt, no niektorí sa ho môžu snažiť zatlačiť na odstavnú plochu alebo na krajnicu. Akonáhle vystúpite a dáte sa s jedným do reči, je takmer isté, že druhý vám z auta zoberie všetko cenné. Snažte sa dôjsť na čerpaciu stanicu alebo na iné verejné miesto, kde je väčší počet ľudí. No i tak nevystupujte, zamknite sa a okno otvorte najviac na jeden-dva centimetre. Prípadne sa tvárte, že telefonujete alebo ukážte na displeji pripravené číslo na políciu. Urobte hocičo, čo zlodejov odradí.
Trik č. 3: Predstieraná porucha
Podvodníci zvyknú signalizovať vodičovi, že spoza zadného kolesa vychádza dym. Pozor, títo podvodníci vedia byť násilní, ako dokazuje skúsenosť jedného motoristu. „Keď som sa išiel na to pozrieť, odstrčil ma a napadol moju ženu takou silou, že sa ledva udržala na nohách. Potom naskočil do auta komplica a ušiel aj s kabelkou a ruksakom.“
Niektorí podvodníci bez dovolenia skrátka vyberú celý batožinový priestor, aby sa dostali k rezervnému kolesu a náradiu. Kým obeť protestuje, komplic vyrabuje kabínu. Nová verzia tohto triku: podvodníci sami predstierajú poruchu a ochotných turistov okradnú. U nás je známy prípad rumunského gangu, ktorý tu počas leta operuje už niekoľko rokov. Jeho členovia stavili na psychológiu: sú slušne oblečení, jazdia na drahých autách a vystupujú zdvorilo. Investigatívnu prácu pri ich odhalení odviedla reportérka Markízy Kristína Kövešová.
Naše odporúčanie je rovnaké ako pri triku č. 2: Nevystupujte, zamknite sa a okno otvorte najviac na jeden-dva centimetre. Nedajte sa učičíkať slušným a ochotným vystupovaním. Prípadne sa tvárte, že telefonujete alebo ukážte na displeji pripravené číslo na políciu. Nedôvera a opatrnosť je v takýchto prípadoch devízou.
Trik č. 4: Vykradnuté vozidlo
Mnohí nemeckí vodiči poukázali na problémy s vykradnutým autom. Jedného na parkovisku odlákal gauner, druhý zatiaľ vyraboval kabínu. Ďalšia turistka sa cestou na letisko zastavila na prehliadke nejakej pamiatky a keď odovzdávala prenajaté auto, batožinový priestor bol prázdny. Zlodejom sa podarilo takmer bez jedinej stopy otvoriť dvere a následne kufor. Mnohé z obetí predpokladajú, že zlodeji používajú rušičku signálu diaľkového ovládania.
Veľkomestá majú svoj špecifický druh okrádačov turistov. Základné pravidlo znie: batožina patrí do batožinového priestoru, nakoľko naložené auto zaručene pritiahne nežiaducu pozornosť. Pokiaľ používate auto z požičovne, nechajte niekde v kabíne časopis alebo noviny v miestnom jazyku. U domáceho vodiča nemožno predpokladať tak úspešný lov ako u turistu.
Trik č. 5: Núdzové zastavenie
Väčšina moderných vozidiel má zabudovaný režim pre núdzové brzdenie resp. nehodu. Ak elektronika vyhodnotí manéver ako núdzové brzdenie alebo kritickú situáciu, preventívne odomkne dvere. Má to logiku, všakže? Lenže presne to využívajú aj zlodeji v zahraničí. Auto alebo motocyklista pred vami nečakane zabrzdí a prinúti vás dupnúť na brzdy.
Akonáhle elektronika odomkne dvere, ďalší scenár je jasný. Druhý zlodej zo zálohy okamžite otvorí dvere a ukradne kabelku alebo ruksak. Pokiaľ použijú jemnejší spôsob, aby vás zastavili a vylákali z auta, nezastavujte a rozhodne neopúšťajte auto. Ak už zastaviť musíte, pripravte si telefón s pripraveným číslom polície.
Trik č. 6: Karavany a obytné vozidlá
Niektoré skupiny podvodníkov sa špecializujú výlučne na karavany a obytné vozidlá, ktoré sa tešia rastúcej popularite. A s nimi sa množia aj začiatočnícke chyby. Štandardný scenár: posádka zastaví na noc na diaľničnom odpočívadle alebo pred supermarketom a hoci auto riadne uzamkne, ráno sú preč peniaze, doklady a cennosti. Mnohé obete sú presvedčené, že im zlodeji dostali do auta uspávací plyn, i keď to nijak nemôžu dokázať. Ako inak by sa posádka nezobudila na rachot rozbíjaného okna? V nejednom prípade sa totiž zlodeji dostali dovnútra práve cez okno a zobrali všetko, čo bolo na dosah.
ADAC odporúča, aby vodiči nikdy nenocovali na diaľničných odpočívadlách alebo parkoviskách, ale vždy zašli do kempingu alebo na miesta určené pre karavany. Pri každom zastavení, a to aj cez deň, je vhodné dvere vodiča a spolujazdca zabezpečiť, napríklad, natiahnutím upínacieho popruhu cez rukoväte. Na trhu je bežne dostupné aj ďalšie príslušenstvo, napríklad, dodatočné zámky a západky či kontaktné senzory na dvere a okná.