Dezinfekcia volantu.

Poradca Toto ešte veľa vodičov neovláda! Nepustite vírusy do svojho auta: Takto sa pred nimi ochránite

Foto: Auto Bild

15.5. 9:00 Jazdíte s rúškom na tvári alebo sa spoliehate na kabínový filter auta? Koľko toho odfiltruje a ako ešte sa dá vylepšiť vzduch vo vozidle? Tu je pár tipov ako nepustiť vírus do auta.

Vo ventilácii každého automobilu (ak nerátame historické) sa nachádza filter vzduchu, ktorý nazývame pre lepšie odlíšenie od filtra vzduchu do motora ako kabínový. Pôvodne sa používal len papierový filter, ktorý dokázal odstrániť z prúdu vzduchu hrubé prachové častice, neskôr sa konštrukcia filtra zlepšila a od deväťdesiatych rokov sa bežne používajú peľové filtre.

Peľ má priemernú veľkosť zrna 0,05 mm, ale napríklad nezábudka má zrnko veľkosti len 0,006 mm. Bežný filter zachytí časticu s veľkosťou 10 mikrometrov (0,01 mm alebo sa častejšie používa označovanie PM10 – particulate matter), peľový by mal aj menšie, preto pozostáva z viacerých vrstiev z mikrovlákna, kokosových vlákien alebo syntetiky a zachytí aj častice s priemerom 2,5 mikrometrov.

Ďalšia vrstva, ktorá sa začala pridávať, je aktívne uhlie, ktoré dokáže chemicky viazať a zneškodňovať nepríjemné zápachy a plyny ako ozón alebo rozkladá oxid dusičitý. Stále sme však na úrovni 2,5 mikrometra (PM2,5). Takýto kabínový filter určite nedokáže zachytiť vírusy.

Porovnanie veľkostí jednotlivých častíc.
Porovnanie veľkostí jednotlivých častíc.
Zdroj: Auto Bild

Luxusné vozidlá (BMW radu 7, Mercedes S) pridávajú do vetrania aj ionizér, ktorý ionizuje molekuly vzduchu, ktoré potom dokážu účinne likvidovať baktérie a niektoré choroboplodné zárodky. Systém využije na krátku dobu uzatvorený okruh vetrania, preženie vzduch v kabíne cez prúd elektricky nabitých častíc vzduchu (iónmi), ktoré zabijú choroboplodné zárodky, odstránia nepríjemné pachy a čiastočne ho dezinfikujú. Pri ionizovaní vzniká aj trochu ozónu, ktorý svojou silnou oxidačnou činnosťou dokáže zlikvidovať aj vírusy.

Video

Diskusia