ikona

Poradca Kupujete jazdené SUV? 15 najlepších podľa TÜV

Foto: Auto Bild

28.11. 2018 7:45 Kúpa ojazdeného vozidla bez ohľadu na značku či vek je vždy stávka do lotérie. Preto existuje množstvo rebríčkov, ktoré môžu motoristom pomôcť. Ponúkame prehľad 15 najspoľahlivejších SUV podľa TÜV.

Obľúbenosť SUV stále narastá a popri kompaktoch patria medzi najpredávanejšie. Niet divu, že automobilky rozširujú svoju ponuku a na trh prichádza jeden nový model za druhým. Populárne však nie sú len novučičké vozidlá, ale motoristi sa radi obzerajú aj po ojazdených. Ak pri kúpe jazdenky nechcete zažiť nepríjemné a drahé prekvapenie, redakcia AUTO BILD ponúka prehľad najlepších SUV v piatich vekových kategóriách.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Auto Bild

A tu sa natíska neustále opakovaná otázka: Ktoré jazdené SUV sú spoľahlivé? Pomoc ponúka najnovšia správa nemeckej siete staníc technickej kontroly TÜV-Report 2019, ktorá hodnotí technický stav rôznych modelov rôzneho veku a informuje o ich silných aj slabých stránkach. Zo správy možno vyčítať dôležité informácie, napríklad, tie, že modely staršie ako 10 rokov, ako VW Tiguan, často prejdú technickou kontrolou bez chybičky.

Práve v oblasti osvetlenia, kde najmä staršie vozidlá prepadávajú, je wolfsburské SUV solídnym kandidátom. Pozitívne odporúčania si vyslúžila aj tretia generácia Toyoty RAV4 (2006 až 2013), ktorá patrí medzi od základu robustné SUV.


Kompletný prehľad TOP jazdených SUV nájdete v galérii


Medzi mladšími ročníkmi zabodovalo Audi Q5, ktoré sa osvedčilo vo všetkých vekových kategóriách od štvorročných až po deväťročné. Z radu vystúpilo nízkou mierou chybovosti, jedinou slabinou sú poruchy hnacieho hriadeľa. Audi presvedčilo aj medzi dvoj- až trojročnými modelmi, kde technici vyzdvihli Q3, ktoré príkladne zvláda kontroly. Jeho najväčšou slabinou sú brzdové kotúče.

To, že aj medzi mladšími SUV, nájdeme „excesy“, dokazujú Kia Sportage a Dacia Duster. Pri oboch modeloch zaznamenali technici TÜV takmer dvojnásobok porúch a nedostatkov, než je priemer. A tým sa obidva modely dostali na koniec tabuľky. Najväčšou slabinou sú labilné čapy riadenia a u Dacie sa k tomu pridružujú aj nedostatky v osvetlení a netesnosť výfukového systému.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia