Nové pravidlá zatiaľ robia problémy nielen technikom, ale aj motoristom, ktorí čakajú na STK-čku. Ilustračné foto

Poradca TOP 10 najčastejších problémov áut na slovenských STK: Pre tieto chyby často kontrolou neprejdú

Foto: Matej Jankovic

6.2. 6:30 Spoločnosť Testek publikovala súhrn ročných dát z prostredia staníc technickej kontroly. Dozvedeli sme zaujímavé fakty.

Rok 2019 priniesol viaceré udalosti, kvôli ktorým sa o staniciach technickej kontroly (STK) na Slovensku hovorilo viac, než inokedy. Prišlo na sprísňovanie kontroly staníc a servisných technikov, počas letných mesiacov v médiách rezonovali predovšetkým dlhé čakacie doby. Aký bol rok 2019 z pohľadu spoločnosti Testek, ktorá zabezpečuje vykonávanie činností technickej služby technickej kontroly?

Anketa
Podarilo sa vám technickou kontrolou prejsť vždy na prvýkrát?
  • 77%
  • 23%

V roku 2019 bolo na všetkých STK v Slovenskej republike vykonaných celkovo 1 446 824 technických kontrol vozidiel, z toho bolo vykonaných 1 249 747 pravidelných technických kontrol. V porovnaní s rokom 2018 sa vlani na Slovensku vykonalo približne o 66 000 skúšok viac. Najviac práce mali servisní technici v máji, počas 20. týždňa roka, kedy vykonali viac než 36 000 skúšok.

Technická kontrola patrí k postrachom vodičov. Mnohí majú obavy z toho, že ich automobil skúškou neprejde a budú musieť investovať buď do jeho opravy, alebo kúpy nového vozidla. Pravdou je, že z celkového počtu kontrol za minulý rok z STK odišlo s prívlastkom “nespôsobilé na premávku” 23 948 vozidiel (1,92 %) a skúšku si muselo zopakovať 138 888 automobilov (11,11 %). 

Podiel neúspešných vozidiel pri technických kontrolách nápadne stúpol práve od mája minulého roka, vrchol dosiahol v júni, kedy bolo dočasne alebo úplne nespôsobilých vozidiel až 14,5 % z celkového počtu kontrol. Testek tento trend pripisuje zvýšenej kontrole na staniciach technickej kontroly, ešte v januári 2019 bolo totiž neúspešných len 8 % vozidiel, v apríli 9,7 %. 

Tak či onak, podľa aktuálnych štatistík je zrejmé, že približne každé desiate vozidlo technickou kontrolou na prvý pokus neprejde. Čo spraviť pre to, aby ste mali aspoň akú-takú istotu? Automobil treba na previerku dôkladne prichystať, pomôcť vám môže zoznam 10 najčastejšie zisťovaných vážnych a nebezpečných chýb ľahkých vozidiel za rok 2019 zoradených podľa percentuálneho výskytu z celkového množstva kontrolovaných vozidiel. Rebríček nájdete na ďalších stránkach článku.

Video

Diskusia